fot.pixabay

Wystarczy kilka bezwietrznych, chłodnych dni, by stężenie smogu ponownie było na bardzo niebezpiecznym dla naszego zdrowia poziomie. W takich przypadkach media informują o tym, w jakich rejonach kraju powietrze jest najgorsze. Mysłowiczanie nie muszą czekać na medialne komunikaty – jakość powietrza mogą skontrolować o wybranej porze dnia i nocy.

Informacje o normach jakości powietrza są dostępne na stronie Urzędu Miasta Mysłowice, Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji oraz na naszym portalu. Dane o stężeniach pyłu pochodzą z czujników jakości powietrza, jakie znajdują się w dzielnicy Bończyk oraz w Parku Słupna.

Niewielkich rozmiarów urządzenia sprawdzają jakość powietrza w czasie rzeczywistym. Jest to zawsze aktualny pomiar gdyż wyniki są aktualizowane co godzinę. Jeśli powietrze jest dobrej jakości zobaczymy wyniki z zielonym kolorem, natomiast jeśli ilość szkodliwych pyłów jest wysoka, wynik opatrzony jest kolorem czerwonym.

Jakość powietrza można śledzić także na swoim smartfonie

Szczegółowe dane dotyczące wyników można znaleźć na stronie firmy, której czujniki znajdują się w Mysłowicach. Na www.map.airly.eu, klikając w konkretny czujnik można odczytać wartości przez niego przebadane. Tym samym można dowiedzieć się, z jakimi stężeniami pyłów PM 2.5 oraz PM 10 mamy do czynienia. Zaglądając w wyniki zobaczymy także komentarz, czy warto skorzystać z aktywności na świeżym powietrzu, czy zostać w domu.

Na naszej stronie, tuż pod wynkami jakości powietrza z mysłowickich czujników, znajduje się także link do Systemu Prognoz Jakości Powietrza w województwie śląskim. Tam także można sprawdzić, jakim powietrzem oddychają mieszkańcy województwa.