W dzisiejszych czasach umiejętność obsługi komputera oraz korzystania z Internetu należy do standardów. Osoby, które z różnych względów nie posiadają komputera czy dostępu do Internetu są w większym stopniu zagrożone wykluczeniem społecznym. Aby przeciwdziałać temu zjawisku urząd miasta przystąpił do programu „Bądź w sieci. Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu w Mieście Mysłowice”. Program zakłada zakup komputerów i możliwość bezpłatnego korzystania z Internetu dla 60 mysłowickich rodzin.

– Zakwalifikowanie się do programu skutkuje otrzymaniem komputera wraz z bezpłatną możliwością korzystania z Internetu przez okres 6 lat. Aby ubiegać się o taką formę pomocy należy spełnić kryteria, które określa program, a które dostępne są na stronie internetowej urzędu miasta bądź bezpośrednio w Zespole Funduszy Pomocowych – wyjaśnia Kamila Szal, rzecznik urzędu miasta.

Cele projektu szczegółowo omówiono na konferencji, która w sali sesyjnej mysłowickiego magistratu zgromadziła przedstawicieli jednostek miejskich świadczących pomoc społeczną oraz dyrektorów i nauczycieli mysłowickich placówek oświatowych. Z racji tego, że na chwilę obecną do urzędu miasta wpłynęło nieco ponad 40 deklaracji spełniających kryteria do objęcia programem, wciąż można takie wnioski składać.

– Celem projektu jest przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu. Osoby, które ubiegają się o taka formę pomocy nie mogą być w posiadaniu komputera co jasno określa jedno z kryteriów programu. Argument, że komputer jest zepsuty nie jest brany pod uwagę przez komisję rekrutacyjną – wyjaśnia Andrzej Kijanka, sekretarz miasta, przewodniczący komisji rekrutacyjnej.

Ponadto program zakłada zakup 32 zestawów komputerowych wraz z oprogramowaniem i dostępem do Internetu dla piętnastu jednostek miejskich. Komputery mają się pojawić m. in. w miejskich bibliotekach, filiach Mysłowickiego Ośrodka Kultury, Domu Dziennego Pobytu czy Domu Dziecka.

Wykluczenie cyfrowe w grupie docelowej mysłowickiego programu jest bardzo duże. Z przeprowadzonego rozeznania wynika, że ponad 89 % potencjalnych beneficjentów nie posiada komputera. Jako najczęściej występujące przyczyny wykluczenia potencjalni adresaci projektu wskazywali zbyt wysokie koszty zakupu sprzętu komputerowego oraz dostępu do Internetu. Jednocześnie ponad 85 % osób wykazało chęć przystąpienia do projektu, wskazując na wykorzystanie komputera przede wszystkim w edukacji dzieci, bezpłatnym kontakcie oraz dostępie do usług świadczonych drogą elektroniczną.

– Komputer jest narzędziem, bez którego ciężko jest się obejść. Z kolei umiejętne korzystanie z Internetu daje szereg możliwości. Osobom dorosłym umożliwia np. znalezienie pracy, a dzieciom i młodzieży może być pomocny w nauce. Projekt jest jak najbardziej zasadny, dlatego też o możliwości jakie ze sobą niesie poinformujemy naszych uczniów będących w trudnej sytuacji materialnej, ale też tych bardzo uzdolnionych, bo tacy tez mogą z niego skorzystać – cieszy się Barbara Anforowicz – Niklik, nauczycielka informatyki w Gimnazjum nr 4.

Projekt, na który Mysłowice pozyskały 820 tys. zł w 85 % współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013. Reszta kwoty pochodzi z budżetu państwa.

– W związku z realizacją projektu miasto nie ponosi żadnych kosztów. Jak pokazują nasze analizy wykluczenie cyfrowe w Mysłowicach dotyka sporą część społeczeństwa. Do sfinalizowania projektu brakuje nam jeszcze około 20 wniosków. Mam nadzieję, że spłyną one lada dzień. Temu m. in. ma służyć dzisiejsza konferencja – komentuje prezydent Edward Lasok.

Z programu mogą skorzystać gospodarstwa domowe spełniające kryterium dochodowe upoważniające do wsparcia w ramach systemu pomocy społecznej czy systemu świadczeń rodzinnych. Ponadto dzieci i młodzież z rodzin będących w trudnej sytuacji materialnej i społecznej oraz te osiągające dobre wyniki w nauce, a także niepełnosprawni, rodziny zastępcze oraz osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia.

{mp4remote}/images/itvm/2014/03/bws.mp4{/mp4remote}