„Mysłowiczanie mają w sobie „to coś”. Coś czym chcą się dzielić po śmierci” – w ten nietypowy sposób Ministerstwo Zdrowia oraz Urząd Miasta w Mysłowicach zachęcają mieszkańców do publicznego wyrażenia swojego stanowiska w kwestii dawstwa narządów. Pomóc w tym ma aplikacja dostępna pod adresem: deklaracja.zgodanazycie.pl.

Mysłowice przyłączyły się do kampanii „Zgoda na życie” zainicjowanej przez Ministerstwo Zdrowia. Jej głównym celem jest upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej oraz zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów.

– Mogę tylko przypuszczać, jak trudne jest podjęcie takiej decyzji. Z drugiej jednak strony wiem, że właśnie takie życiowe wybory, kształtują nas, jako ludzi. Przyłączyliśmy się do akcji „Zgoda na życie”, bo mamy świadomość, że o ważnych rzeczach trzeba rozmawiać – podkreśla Edward Lasok, prezydent Miasta Mysłowice.

Województwo śląskie znajduje się wśród regionów o małej liczbie pobrań narządów od zmarłych dawców. W 2014 r. wskaźnik liczby dawców/1 mln wyniósł 13,7, podczas gdy w województwie zachodniopomorskim, wykazującym największą aktywność w tym zakresie, 31,8. Na 47 szpitali z potencjałem dawstwa w województwie, jedynie 22 uczestniczy w programie pozyskiwania narządów od zmarłych.

– Pomimo ciągłego rozwoju medycyny transplantacyjnej w Polsce, poziom wiedzy społeczeństwa na ten temat jest wciąż niewystarczający. Według przeprowadzonych w październiku tego roku badań, tylko 17% Polaków orientuje się, jakie przepisy dotyczące pobierania komórek, tkanek i narządów obowiązują w naszym kraju – powiedział minister zdrowia Konstanty Radziwiłł – Dlatego wspólnie z przedstawicielami samorządów lokalnych chcemy edukować mieszkańców. Transplantologia to dziedzina medycyny, która nie może się rozwijać bez akceptacji społeczeństwa – dodał.

W ramach kampanii stworzona została aplikacja webowa, która umożliwia szybkie i wygodne poinformowanie bliskich i znajomych o swojej woli odnośnie dawstwa narządów po śmierci. Wystarczy wpisać swoje imię i nazwisko, a system automatycznie wygeneruje spersonalizowaną grafikę, którą udostępnić można następnie w mediach społecznościowych. Dzięki funkcji geolokalizacji przeglądarek użytkowników, aplikacja w atrakcyjny wizualnie sposób prezentuje na tzw. mapie cieplnej, skąd pochodzą osoby wyrażające „Zgodę na życie”. Narzędzie dostępne jest pod adresem deklaracja.zgodanazycie.pl. Ponadto w mysłowickich placówkach zdrowia można znaleźć oświadczenia woli na pobranie po śmierci tkanek i narządów do przeszczepienia.

Kampania „Zgoda na życie” potrwa do końca 2016 r. Jej celem jest upowszechnienie
w społeczeństwie wiedzy na temat medycyny transplantacyjnej, zachęcenie Polaków do publicznego deklarowania swojej woli w kwestii dawstwa narządów oraz zostawania potencjalnymi dawcami szpiku kostnego. Kampania finansowana jest w ramach Narodowego Programu Rozwoju Medycyny Transplantacyjnej na lata 2011 – 2020.

Więcej informacji znaleźć można na stronie www.zgodanazycie.pl.