Dzisiaj mija dziewięć lat od katastrofy pod Smoleńskiem. Uroczystości upamiętniające to tragiczne wydarzenie odbyły się również w Mysłowicach.

Uroczystości związane z dziewiątą rocznicą katastrofy pod Smoleńskiem rozpoczęły się od mszy świętej w intencji ofiar w kościele Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Mysłowicach. Po mszy mysłowiczanie przeszli na pl. Wolności, gdzie pod pomnikiem upamiętniającym wydarzenia z 10 kwietnia 2010 r. złożyli kwiaty, zapalili znicze i odśpiewali hymn.

Dokładnie dziewięć lat temu o godz. 8.41 pod Smoleńskiem rozbił się samolot TU-154. Na pokładzie maszyny znajdowała się polska delegacja udająca się na uroczystości 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Wśród ofiar katastrofy byli: prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy Sił Zbrojnych RP i pracownicy kancelarii prezydenta, szefowie instytucji państwowych, duchowni, przedstawiciele organizacji kombatanckich i społecznych. Zginęło 96 osób.