Do 27 kwietnia mysłowiczanie mogą wziąć udział w konsultacjach społecznych poświęconych udziałowi miasta w metropolii. Na początku kwietnia prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę, na mocy której w naszej aglomeracji może powstać metropolia. Czy Mysłowice powinny być jej częścią?
– Konsultacje trwają od 14 do 27 kwietnia. Swoje zdanie będzie można wyrazić zarówno elektronicznie poprzez naszą stronę www.konsultacje.myslowice.pl a także papierowo w urzędzie miasta i naszym punkcie w Quick Parku. Formularz jest bardzo prosty i krótki, gdyż odpowiedzieć należy tylko na jedno pytanie; czy jesteśmy za tym by Mysłowice stały się częścią metropolii. Do wyboru mamy odpowiedź „tak” lub „nie” – mówi Kamila Szal, rzecznik prasowy mysłowickiego magistratu.
Ustawa o związku metropolitalnym w województwie śląskim weszła w życie, rozpoczynając formalnie proces budowy metropolii. Projekt powstania metropolii ma charakter pionierski, otwiera nowy etap współpracy pomiędzy miastami. Dzięki finansowemu wsparciu z budżetu państwa i działaniu wszystkich zaangażowanych gmin jest szansa na stworzenie ośrodka metropolitalnego, który będzie definiował cały region i oddziaływał na kraj.
Magistrat przygotował zbiór informacji dotyczących metropolii:
NOWY ZWIĄZEK METROPOLITALNY – NOWE MOŻLIWOŚCI
- Wspólne działanie pozwala na realizowanie zadań nieosiągalnych finansowo i organizacyjnie dla pojedynczych miast;
- Centralizacja procesów gwarantuje oszczędności; przykład to wspólny zakup energii realizowany od 5 lat przez Górnośląski Związek Metropolitalny, co dało wiele milionów oszczędności.
- Samodzielność w decydowaniu gmin o tym, co i za ile zostanie zrealizowane;
- Promocja i wzmocnienie pozycji gmin;
- Wpływ poszczególnych gmin na kształtowanie całości związku przy zachowaniu własnej odrębności i indywidualnego charakteru.
ZADANIA ZWIĄZKU METROPOLITALNEGO
- Publiczny transport zbiorowy i zrównoważona mobilność. Dobrze zorganizowany transport to nie tylko jeden bilet na pociąg, autobus i tramwaj, szybka, wygodna i tania komunikacja, pozwalająca na sprawne dotarcie do pracy, szkoły, na zakupy, do kina, to także rozwój infrastruktury rowerowej możliwości planowania nowoczesnej kolei;
- Polityka przestrzenna i kształtowanie ładu przestrzennego. Planowanie na rzecz zrównoważonego rozwoju metropolii, działania rewitalizacyjne, dbałość o estetykę przestrzeni publicznej, współpraca na rzecz rozwoju systemów komunikacji, w tym tras rowerowych;
- Promocja. Upowszechnianie w kraju i za granicą wszelkich walorów metropolii – gospodarczych, kulturalnych, turystycznych, przyrodniczych. Przyciąganie turystów, inwestorów, studentów i potencjalnych mieszkańców.
- Rozwój społeczno-gospodarczy. Kompleksowe i wszechstronne działania na rzecz poprawy jakości życia w metropolii oraz inne zadania zlecane przez gminy, uznane za ważne.
ŹRÓDŁA FINANSOWANIA
- Głównym źródłem finansowania nowej metropolii będą wpływy z budżetu państwa pochodzące z podatku PIT. Według szacunków to kwota między 250 a 300 mln złotych. Budżet zasilą także składki gmin.
- Środki te będzie można wykorzystać m.in. jako wkład własny, pozwalający ubiegać się o wielomilionowe dotacje unijne. Będzie to stanowić koło zamachowe dla rozwoju gmin związku metropolitalnego.
KAŻDY JEST WAŻNY
- Każda gmina będzie miała wpływ na kluczowe decyzje, wykorzystanie środków finansowych oraz zadania realizowane przez związek. Organami związku będą: zgromadzenie, złożone z jednego delegata z każdej gminy oraz zarząd wykonujący zadania przy pomocy urzędu metropolitalnego.
KORZYŚCI Z POWOŁANIA ZWIĄZKU:
- Dodatkowe wpływy z budżetu państwa;
- Integracja i rozwój transportu publicznego.
- Oszczędności, wynikające z centralizacji procesów;
- Zrównoważony rozwój regionu;
- Realizacja wspólnych projektów i działań;
DOBRE MIEJSCE DO ŻYCIA (ZAMIESZKANIA, PRACY I WYPOCZNKU)
- 2,3 tys. km2 powierzchni – największy obszar metropolitalny w kraju, zamieszkały przez 2,37 mln mieszkańców;
- Ponad 200 tys. firm i przedsiębiorstw wytwarzających 8% PKB kraju;
- Znakomite zaplecze biznesowe, wykwalifikowana kadra pracownicza,
- Atrakcyjne tereny inwestycyjne;
- Różnorodność szkół – dostępność kształcenia w każdej dziedzinie nauki;
- Prestiżowe wydarzenia kulturalne i sportowe;
- Unikalne atrakcje turystyczne.
Zobacz: FORMULARZ KONSULTACYJNY
Weź udział w konsultacjach. Uwaga! By to zrobić, należy się zarejestrować! : Konsultacje z mieszkańcami w sprawie wejścia Miasta Mysłowice w skład związku metropolitalnego tworzonego w województwie śląskim