Święto Konstytucji 3 Maja, a zarazem obchody setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości – to właśnie z ich powodu w Mysłowicach było dziś wyjątkowo uroczyście. Przez centrum miasta przemaszerował korowód, w miejscach pamięci złożono kwiaty, a popołudniu na mieszkańców czekały ciekawe atrakcje. Wielu mysłowiczan dołączyło do obchodów tego szczególnego dnia.

– Coraz więcej mieszkańców przychodzi, zaczynamy jak zwykle od mszy, później przemarsz i odwiedzenie miejsc pamięci narodowej. Wielu ludzi, wiele sztandarów, orkiestra dęta, trochę mundurowych, nauczyciele i młodzież – no wspaniały widok – komentuje prezydent Edward Lasok.

Naręcza kwiatów składanych pod pomnikami, podniosłe przemowy i patriotyczne melodie nie pozostawiały wątpliwości, że tego dnia Mysłowice celebrowały Narodowe Święto Trzeciego Maja. Ten dzień był także okazją dla mieszkańców, by w przyjemnej oprawie przyjrzeć się bliżej historii miasta.

– A popołudniu atrakcje! Między innymi przejazd ciuchcią z Rynku na Trójkąt Trzech Cesarzy przez Promenadę. Przyjechałem z wnuczką, bo jak tylko wróciłem do domu, już pytała – kiedy ciuchcia pojedzie. Powiedziałem: pojedziemy kochanie, nie ma sprawy – w związku z tym jesteśmy – zdradza prezydent.

Bilety za symboliczną złotówkę rozeszły się w mgnieniu oka. Ci, którzy odpowiednio wcześnie zadbali o wejściówki, mogli cieszyć się godzinną wycieczką z historią miasta w roli głównej.

– W ciuchci jest Mysłowicki Detektyw Historyczny, który zdradza karty historii naszego miasta. Podjeżdżamy na Trójkąt Trzech Cesarzy, gdzie Muzeum Miasta Mysłowice oraz Mysłowicki Ośrodek Kultury przygotowali taką inscenizację teatralną z udziałem trzech zaborców. (…) Ponadto gościmy wystawę „Twarze niepodległości” na instalacji ruraparku, która będzie nam towarzyszyła aż do 11 listopada – opowiada Michał Skiba, wicedyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury

Przypomnijmy, że uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa konstytucyjna regulowała ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Powszechnie przyjmuje się, że była pierwszą w Europie i drugą na świecie, nowoczesną, spisaną konstytucją. Powinniśmy mieć także świadomość, że dla naszych przodków Konstytucja stanowiła ważny symbol niepodległości.