Powiatowy Urząd Pracy w Mysłowicach zorganizował już po raz drugi konferencję „Pokonać uprzedzenia” mającą na celu promowanie zatrudnienia osób z niepełnosprawnością. Na niej przedsiębiorcy mogli dowiedzieć się jak wiele korzyści płynie z zatrudnienia takich osób.

 – Będziemy rozmawiali o zatrudnieniu, o ekonomicznych aspektach związanych z tym, jakie są problemy zarówno ze strony osób niepełnosprawnych jak i pracodawców. Pracodawcy często chcieliby zatrudnić takie osoby, ale nie bardzo wiedzą z czego i w jaki sposób mogą skorzystać. Będziemy zachęcać pracodawców, jak również osoby niepełnosprawne do aktywności i skorzystania z porad jakie przygotowali specjaliści – mówiła podczas spotkania Barbara Bartnicka, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Mysłowicach.

W Mysłowicach działają przedsiębiorcy, którzy nie mieli oporów z zatrudnieniem osób niepełnosprawnych. Niestety nadal zbyt wielu kieruje się uprzedzeniami i nadal boi się zaufać takim pracownikom.

– Mysłowiccy przedsiębiorcy zatrudniają osoby niepełnosprawne tam, gdzie jest to możliwe. Chcę powiedzieć, że jako Urząd Miasta i jednostki miejskie zatrudniamy osoby niepełnosprawne jeżeli jest to możliwe i mamy takie możliwości etatowe – mówi Edward Lasok, prezydent Miasta Mysłowice.

Przedsiębiorcy mogą bardzo skorzystać na zatrudnieniu osób z niepełnosprawnością. Nie tylko wiąże się to z ulgami i dofinansowaniem do wynagrodzenia pracownika niepełnosprawnego, ale przede wszystkim z pozyskaniem cennych ludzi, których praca może mieć duże znaczenie dla rozwoju przedsiębiorstwa. Osoby niepełnosprawne to często osoby po studniach, dobrze wykształcone.

– Nie każdy pracownik z niepełnosprawnością to magister, choć tym jest łatwiej ze znalezieniem pracy. Na szczęście ten rynek pracy mocno poszerza się także w stosunku do osób z niższym wykształceniem. Zmiany w systemie dofinansowań powodują, że jest duży popyt na takich pracowników – powiedział obecny na konferencji poseł Marek Plura.

W Polsce osoby niepełnosprawne są systemowo wspierane w podejmowaniu zatrudnienia. Jednak przyjęte rozwiązania w niedostatecznym stopniu zapewniają indywidualne wsparcie osobom niepełnosprawnym, które ze względu na stan zdrowia i ograniczenia wynikające z niepełnosprawności często nie są w stanie z takiej pomocy efektywnie skorzystać. Kluczową rolę w Mysłowicach w sprawie rozwiązywania problemów osób z niepełnosprawnością odgrywa ich pełnomocnik prze Urzędzie Miasta, który pomaga im także w znalezieniu pracy.

– W dalszym ciągu jest to taka bariera mentalna, ponieważ mamy środki, które powinny zachęcać takie jak dotacje PEFRON. Takie spotkania jak to dzisiejsze pozwalają przełamywać te bariery i stereotypy dotyczące tego, że osoby niepełnosprawne to pracownik problemowy, a często jest wręcz odwrotnie; taki pracownik może wykazać się o wiele większa rzetelnością – powiedział Krzysztof Marciniak, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych z UM Mysłowice.

Sytuacja na rynku pracy jest trudna zarówno dla osób pełnosprawnych jak i niepełnosprawnych, jednak w związku z panującymi w społeczeństwie stereotypami właśnie promocja zatrudnienia osób niepełnosprawnych jest niezbędna.

{mp4remote}/images/itvm/2013/05/konf-pup.mp4{/mp4remote}