fot. I LO

Choć są nastolatkami, w produkcji filmowej mają już spore doświadczenie i niejeden sukces. Ostatnio ich bogate konto wzbogaciły laury z Lublina i Warszawy. Za produkcję promującą książkę Agathy Christie licealiści „Kościuszki” – Krzysztof Łęczycki, Julia Zając oraz Maria Berek – otrzymali trzecią nagrodę w Polsce, natomiast za fabularną produkcję pt. „(Nie)wybraniec” Krzysztof Łęczycki otrzymał indywidualną nagrodę podczas Unia Film Festival 2018.

Nie ma takiego momentu, by trójka młodych mysłowiczan nie pracowała nad jakąś produkcją. Ich wspólna pasja rozpoczęła się już kilka lat temu, gdy byli uczniami gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących. Teraz, gdy są już licealistami drugiej klasy „Kościuszki”, mogą pochwalić się sporym doświadczeniem i licznymi nagrodami z filmowych festiwali i konkursów. Od samego początku młodzi filmowcy mogą liczyć na pomoc polonistki, Alicji Jeż.

 

Kilka tygodni temu młodzi mysłowiczanie otrzymali trzecią nagrodę w polskiej edycji międzynarodowego konkursu „Booktrailer Film Festival”. W konkursie na booktrailer brali udział uczniowie z Włoch, Francji, Bułgarii i Polski. Ich zadaniem było przygotowanie filmowej zapowiedzi promującej dowolnie wybraną książkę.

 

– Decyzję o zrealizowaniu tego filmu podjęliśmy dosłownie w ostatniej chwili, na kilka dni przed terminem wysyłania gotowych produkcji. Razem z dziewczynami postanowiliśmy nagrać zapowiedź do kryminału Agathy Christie pt. „A.B.C. Murders”, który zdążyliśmy przeczytać. Przyznam, że miejsce na podium w polskim etapie tego konkursu był dla nas miłym zaskoczeniem, gdyż film powstał w błyskawiczny sposób. Mimo, że sukces udało się nam osiągnąć jedynie na poziomie ogólnopolskim, a dalsza pozycję uzyskaliśmy na etapie międzynarodowym, i tak bardzo cieszymy się z tego, co udało się nam osiągnąć – mówi Krzysztof Łęczycki

Filmowy trailer książki oddaje mrok kryminalnej scenerii stworzonej przez mistrzynię gatunku. Młodzi mysłowiczanie nagrali film oparty na bliskich kadrach i wykorzystując grozę, jaką tworzy czerwona barwa.

Ich kolejny film „(Nie)wybraniec” został doceniony na dwóch kolejnych konkursach; w Nowym Targu oraz w Lublinie. Do nagrania tej produkcji młodych mysłowiczan zainspirował sen Julki Zając.

– Pewnego dnia Julka opowiedziała nam o swoim śnie, który mocno zapadł jej w pamięć. Jest to film, który można by zakwalifikować jako fantasy, którego akcja toczy się w dwóch światach, w jakich żyje główna bohaterka – wyjaśnia Krzysztof Łęczycki

Film ten na IX Praskim Festiwalu Filmów Młodzieżowych został doceniony, w zamian za co młodzi twórcy otrzymają… czekoladową kamerę. Za tę produkcję Krzysztof Łęczycki otrzymał także indywidualna nagrodę za zdjęcia, którą przyznało mu jury z Lublina podczas Unia Film Festival 2018.

Kolejne produkcje, które z roku na rok są na coraz wyższym poziomie, skłaniają młodego mysłowiczanina do kontynuowania filmowej pasji po zakończeniu nauki w liceum. Przygodę z filmem Krzysztof Łęczycki rozpoczął już w 6 klasie szkoły podstawowej. Ta niełatwa pasja wciągnęła go bez reszty – do dzisiaj zachęca go do poznawania nowych programów i poszukiwania nowych, ciekawych kadrów.

– Tak naprawdę cały czas uczę się na błędach. Naukę nagrywania i montażu rozpocząłem od oglądania tutoriali w serwisie Youtube. Uczę się także nowych programów korzystając z ich bezpłatnych, okresowych wersji. Tworzenie filmów daje mi wiele satysfakcji i cieszę się, że ta praca jest zauważana i doceniana – mówi mysłowiczanin