arch. ITVM

O fatalnym stanie technicznym budynku przy ulicy Janowskiej mówi się już od dłuższego czasu. Ze względu na zagrzybione pomieszczenia czy brak ogrzewania w okresie jesienno-zimowym, budynek został zamknięty, co uniemożliwiło prowadzenie tam zajęć przez instruktorów Mysłowickiego Ośrodka Kultury. Już wkrótce się to zmieni. Otóż właśnie ruszył remont budynku.

Modernizacja, która potrwa do końca maja 2020 roku, ma na celu adaptację pomieszczeń na potrzeby pracy Publicznego Przedszkola nr 9, które zostanie tam przeniesione. Koszt inwestycji to ponad 6 mln zł.

– Obiekt przez ostatnie lata był zaniedbywany przez samorząd, przez co został doprowadzony do ruiny! Pracownicy MOK bez wsparcia radnych i prezydenta, nie byli w stanie przeprowadzać bieżących konserwacji i napraw. Teraz trzeba wydać ponad 6 milionów złotych, aby dzielnica nie straciła ważnego historycznie obiektu. Ta kosztowna inwestycja to wielkie wyzwanie dla mnie i pracowników Urzędu – mówi prezydent Dariusz Wójtowicz.

Zakres przedsięwzięcia obejmuje gruntowną przebudowę obiektu wraz z zagospodarowaniem całego terenu posesji, w tym: wymianę stropów drewnianych na żelbet, budowę windy wewnętrznej, przebudowę klatki schodowej, ocieplenie ścian budynku od wewnątrz, wymianę stolarki okiennej i drzwiowej, izolację ścian fundamentowych, wyposażenie kuchni i sal w podstawowe urządzenia i meble, wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych, modernizację sąsiadującego budynku kotłowni wraz z montażem nowej kotłowni gazowej oraz przebudowę przyłączy kanalizacji sanitarnej i deszczowej. Dodatkowo planowane jest zagospodarowanie terenu posesji, w tym porządkowanie zieleni, budowa boiska i placu zabaw, budowa parkingu wewnętrznego oraz wymiana ogrodzenia posesji.