Na dwa tygodnie przed wejściem w życie nowego systemu gospodarki odpadami wszystkie mysłowickie placówki oświatowe wyposażone zostały m.in. w wewnętrzny wzorcowy system do segregacji odpadów. Kolor zielony, żółty i biały będę wskazywać uczestnikom szkolnego życia zasady segregacji, które zaczną obowiązywać od 1 lipca br. Urząd Miasta Mysłowice tym samym rozpoczął II etap kampanii informacyjnej, która powstała we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach.
Czy porcelanę mogę wrzucić do pojemnika na szkło? Gdzie wrzucić popiół z pieca? Co zrobić ze zużytymi bateriami?
Na te i inne pytania odpowiedź przyniesie II etap kampanii informacyjno – edukacyjnej z zakresu gospodarki odpadami, który rozpoczął się pod hasłem „Nie śmiecę – segreguję”. We współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Katowicach przygotowano nowe logo kampanii, które pojawiać się będzie na wszystkich materiałach, wydano specjalną książeczkę edukacyjną dla dzieci, która trafiła już do miejskiego Żłobka oraz wszystkich przedszkoli, a także przygotowano plakaty i billboardy.
– II etap kampanii informacyjnej dotyczył będzie przede wszystkim szczegółowych zasad segregacji, bo to kluczowa kwestia przesądzająca o prawidłowym działaniu całego systemu gospodarki odpadami. Naszym celem jest, by informacja o wlaściwym podziale odpadów na trzy frakcje dotarła do wszystkich, stąd działania zarówno w przedszkolach i szkołach, jak i te związane bezpośrednio z właścicielami nieruchomości – podkreśla Blanka Romanowska, kierownik Zespołu Gospodarki Odpadami.
Każda placówka oświatowa otrzymała specjalne pojemniki przeznaczone do segregacji odpadów, które stanowić będą Wewnętrzny Wzorcowy System Segregacji oraz plakaty informujące o tym jak segregować odpady.
Pierwszy etap kampanii informacyjnej z zakresu nowego systemu gospodarki odpadami obejmował między innymi spotkania Prezydenta z mieszkańcami, które zorganizowane zostały w każdej dzielnicy miasta w dniach 9 stycznia – 8 luty. Cieszyły się one sporym zainteresowaniem, gromadząc liczne grupy mieszkańców. Łącznie na wszystkie spotkania przybyło blisko 1 000 osób. Kolejno w terminie 4 marca – 25 marca odbyła się akcja „Wypełnij z nami deklarację”, w której w wybranych punktach na terenie miasta całodzienne dyżury pełnili pracownicy Urzędu Miasta. Podczas akcji mieszkańcy złożyli 1 210 deklaracji a ponad 100 osób skorzystało z porad pracowników. Wreszcie uruchomiony został specjalny adres mailowy, pod którym mieszkańcy mogą zasięgnąć informacji w sprawie nowego systemu tj. smieci2013@myslowice.pl
Skuteczność wszystkich powyższych działań potwierdziła ilość złożonych przez mieszkańców deklaracji o wysokości opłaty za odpady komunalne – na nieco ponad 7 000 deklaracji wysłanych do zarządców i właścicieli nieruchomości w zabudowie jednorodzinnej do Urzędu Miasta wpłynęło prawie 7 000 wypełnionych.
Urząd Miasta Mysłowice na realizację kampanii informacyjno – edukacyjnej pozyskał dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach w wysokości blisko 15 tys. zł.
Do pobrania: