Polepszenie życia osób niepełnosprawnych, poznanie ich potencjału i siły, a także ich aktywizacja zawodowa. Te i inne tematy zostały poruszone podczas mysłowickiego dnia osób niepełnosprawnych i ich rodzin, który odbył się 19 czerwca w Zniczu.
[arve url=”https://www.youtube.com/watch?v=2MoJJobGBJY&feature=youtu.be” /]
– Przyszło dużo mieszkańców miasta Mysłowice. Przyszło bardzo dużo osób z różnymi niepełnosprawnościami. Jest to dla mnie bardzo ważne, że wszyscy tutaj są i wspierają takie działania. Że prelekcje są prowadzone przez osoby niepełnosprawne i przez specjalistów. Dla każdego jest podana wiedza. Dla dzieci i młodzieży są różne atrakcje, rozrywki, zajęcia specjalistyczne – mówi Marta Ostrowska, pełnomocnik ds. osób niepełnosprawnych.
Mysłowicki dzień osób niepełnosprawnych i ich rodzin był nie tylko okazją do spotkania i integracji, ale przede wszystkim do przyjrzenia się zapałowi, talentom i potencjałowi osób niepełnosprawnych.
– Bardzo dużo zależy od samych osób z niepełnosprawnościami, czy one chcą, czy mają wsparcie w otoczeniu, w szkole, w rodzicach, w urzędnikach itd, ale bardzo dużo zależy od samych osób z niepełnosprawnościami, bo to my powinniśmy chcieć zmienić coś we własnym życiu i to jest pierwszy krok, „chcenie”, a potem będzie już łatwiej – Krzysztof Wostal, nauczyciel, wykładowca, prowadzący szkolenia dotyczące niepełnosprawnych.
– Na szczęście takich dobrych dni jak dzisiejszy w poszczególnych miastach i powiatach naszej śląskiej małej ojczyzny jest coraz więcej. I one są naprawdę potrzebne. Po to, aby środowisko z niepełnosprawnościami mogło się zintegrować, żeby było gdzie i kiedy wymienić się dobrymi pomysłami na życie, żeby będąc razem dodawać sobie odwagi do tego pierwszego, najtrudniejszego kroku. Najtrudniejszy ten pierwszy krok do samodzielności, kiedy nie wiadomo czy to się uda, czy warto pójść do szkoły, do pracy , do warsztatu terapii zajęciowych. Oczywiście warto, ale ktoś to musi powiedzieć i podpowiedzieć – mówi Marek Plura, były europoseł.
Oprócz samych wykładów nie zabrakło występów wokalnych i teatralnych. Wystąpiły: zespół wokalny Tęcza z mysłowickiego stowarzyszenia amazonek, chór Familia oraz Paulina Spychalska. IMAGIO Dziecięcy Teatr Wrażeń „Ciepło-zimno” przedstawił niezwykle empatyczną historię o odkrywaniu własnej osobowości. W ogrodzie odbyły się gry i zabawy z nagrodami, występy dzieci z Przedszkola nr 8 i 10 w Mysłowicach, pokaz ratownictwa oraz zabawa prowadzona przez DJ-a.