fot. arch. ITVM

Startuje czwarta odsłona Mysłowickiego Budżetu Obywatelskiego, który w tym roku przybierze zupełnie nową formę.

– W tym roku przeznaczonych jest prawie 1,9 mln zł w ramach MBO, oprócz tego 15 dzielnic będzie mogło powalczyć o te pieniądze – mówi prezydent Dariusz Wójtowicz.

Kwota blisko 1,9 mln zł podzielona zostanie między 15 dzielnic miasta, z uwzględnieniem liczby mieszkańców dzielnicy i powierzchni każdej z nich. W tym roku nabór wniosków będzie trwał od 1 do 15 lipca.

– Aby mieszkańcy mogli się odpowiednio przygotować do złożenia tych wniosków w budżecie obywatelskim, przygotowaliśmy cykl warsztatów, szkoleń, które zorganizujemy w urzędzie miasta. Zaczynamy 27 czerwca – informuje Marcin Ziółkowski z mysłowickiego magistratu.

Kolejne warsztaty zaplanowane są na 1, 4, 8 i 11 lipca. Wszystko po to, by mieszkańcy mieli szansę dowiedzieć się, jak złożyć nie tylko poprawne, ale także atrakcyjne wnioski.

– To mogą być zadania zarówno inwestycyjne, czyli tzw. twarde zadania, gdzie mieszkaniec może zaplanować czy wybudowanie jakiegoś obiektu, czy wyremontowanie, jak również to mogą być zadania tzw. miękkie, czyli społeczne, edukacyjne, wszelkiego rodzaju eventy – wylicza Ziółkowski.

Niebawem na www.mbo.myslowice.pl opublikowane zostaną wszystkie niezbędne informacje przydatne mieszkańcom w tworzeniu wniosku czy kwoty przypadające na poszczególne dzielnice.

– Ważne, żeby dokładnie zastanowić się nad pomysłem, bo to zadanie musi przypaść do gustu pozostałym mieszkańcom, bo każdy mieszkaniec Mysłowic będzie mógł zagłosować na każde zadanie w każdej dzielnicy – podkreśla Marcin Ziółkowski.

Do tej pory udało się zrealizować część zwycięskiego zadania z pierwszej edycji MBO, czyli zagospodarować park na brzęczkowickiej Górce Słupeckiej. Przed nami realizacja projektów z kolejnych lat. W Wesołej, gdzie ma powstać miasteczko rowerowe i skatepark, trwają prace ziemne. W ubiegłym roku wygrał pomysł dla Kosztów.

– Mieszkańcy zaprojektowali park połączony z placem zabaw i miejscem do gier i zabaw dla dzieci i młodzieży. Ta z kolei inwestycja jest w tej chwili w fazie projektowania – mówi Ziółkowski.

Głosowanie nad zadaniami zgłoszonymi w czwartej edycji MBO zaplanowane jest między 16 a 23 września. Tegorocznego zwycięzcę poznamy 1 października.