for. unsplash.com

W ostatnim czasie policja w Mysłowicach ponownie odnotowała kilka prób oszustwa seniorów metodą “na policjanta”. Na szczęście żadna z osób, do których dzwonili fałszywi policjanci nie dała się nabrać i nie przekazała im pieniędzy, a o zaistniałej sytuacji natychmiast informowali prawdziwych mundurowych.

– W ciągu ostatnich kilku dni odnotowaliśmy 8 przypadków usiłowania oszustwa metodą “na policjanta”. Najczęściej polega ono na dzwonieniu do osób starszych, podawanie się za funkcjonariuszy i informowanie ich, że szajka przestępców przejęła ich dokumenty lub dostęp do konta, domagając się jednocześnie informacji dotyczących ich oszczędności. Na szczęście żadna z osób, do których dzwonili fałszywi policjanci, nie dała się nabrać i nie przekazała pieniędzy – mówi sierż. Damian Sokołowski, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Mysłowicach.

Policyjne akcje profilaktyczne i apele sprawiają, że zdecydowana większość osób starszych nie daje się oszukać i informuje Policję o każdej próbie oszustwa na ich szkodę. Najczęściej uniemożliwia to przestępcom wyłudzenie pieniędzy, a sami oszuści są nieustannie na celowniku stróżów prawa, o czym świadczą informacje z całego kraju o zatrzymywaniu fałszywych wnuczków i policjantów przez prawdziwych stróżów prawa.

– Każde zgłoszenie jest rejestrowane na podstawie numeru telefonu. Następnie ustalamy namiar na właściciela numeru zarejestrowanego w bazie – dodaje Sokołowski.

Cały czas jednak powinniśmy być czujni i zachowywać zdrowy rozsądek w podobnych sytuacjach.

Przypominamy, że w żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie żądają przekazywania pieniędzy, ani przelewania ich na wskazany rachunek bankowy. Funkcjonariusze nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie działaniach telefonicznie. Nie należy przekazywać swoich pieniędzy oszustom i nie podawać przez telefon swoich danych osobowych, informacji o zgromadzonych środkach na kontach bankowych lub gotówce trzymanej w miejscu zamieszkania.

Policja apeluje też do rodzin osób starszych i ich sąsiadów. Informujcie swoich najbliższych o potencjalnych zagrożeniach ze strony oszustów i przestrzegajcie przed wpuszczaniem obcych osób do domów i mieszkań. Wszelkie budzące niepokój sytuacje prosimy bezzwłocznie zgłaszać na numer alarmowy 112.

Przypominamy również nasz archiwalny materiał o tym, jak nie paść ofiarą oszusta.

Źródło: KMP Mysłowice