Zakończyła się przebudowa drogi w kierunku Sosnowca, jaka miała miejsce na odcinku ulicy Obrzeżnej Północnej. Wraz z oddaniem do użytku drogi z nowym rondem, odcinkiem tym ponownie mogą przejeżdżać kierowcy. Jednak nowe utrudnienia pojawią się na ul. Katowickiej.

Inwestycja za nami

Jedynie miesiąc trwały prace związane z przebudową. W tym czasie drogowcy położyli nowy asfalt, wybudowali chodniki oraz rondo umożliwiające szybki i bezpieczny zjazd do galerii handlowej.

Oceniamy bardzo dobrze wykonane prace, oznakowanie jest bardzo czytelne. Na pewno wpłynie to na poprawę bezpieczeństwa w tym  miejscu. Całe oznakowanie, zarówno pionowe jak i poziome jest bardzo czytelne, kierowcy nie powinni mieć najmniejszego problemu z odnalezieniem się w nowej organizacji ruchu – mówi kom. Aleksandra Jasińska, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Mysłowicach.

Powstały również przejścia dla pieszych, oświetlenie ledowe oraz zaktualizowano sterowniki sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ulic Katowickiej z Bończyka.

– Zamknięcie ulicy Obrzeżnej Północnej pozwoliło nam przyśpieszyć te prace. Gdyby roboty było prowadzone pod ruchem, to na pewno utrudnienia trwałyby o wiele dłużej – mówi Grzegorz Nawrat z firmy Romus Katowice.

Inwestor miał czas na zrealizowanie przebudowy do 22 lipca. Droga została zamknięta 6 czerwca, a inwestycja odebrana została w piątek 8 lipca.

Wiedzieliśmy co się dzieje w Mysłowicach, szczególnie w dzielnicy Piasek. Zablokowaliśmy ruch, jednak nie było innej możliwości – mówi naczelnik wydziału Inwestycji i Administracji Drogowej Roman Michalski.

 

– Otrzymywaliśmy wiele telefonów od niezadowolonych mieszkańców. Jednak jak wiemy, by coś było zrobione dobrze, musimy uzbroić się w cierpliwość – mówi kom. Aleksandra Jasińska.

Inwestycja przed nami

Nie jest to jednak koniec czasowych utrudnień w ruchu. Teraz drogowcy wykonają przebudowę ulicy Katowickiej. Tam także powstanie nowe rondo umożliwiające wjazd na teren Quick Parku, ponadto wybudowany zostanie chodnik, którego brakowało oraz nowe oświetlenie uliczne. Robotnicy już rozpoczęli te prace, by jak najszybciej je zakończyć.

-Budowa drugiego ronda na ulicy katowickiej to jest duże utrudnienie, bo wiemy że Mysłowice są miastem przelotowym, przez które wiele samochodów przejeżdża. Mamy także problem z autostrada A-4, tam też jest prowadzona rozbudowa, a ponadto my także w mieście w ciągu kilku najbliższych tygodni planujemy prace remontowe – mówi Roman Michalski, naczelnik wydziału Inwestycji i Administracji Drogowej.

Prace w tym miejscu to spore utrudnienia dla kierowców, jednak w tym przypadku droga nie zostanie całkowicie zamknięta. Kierowcy będą przejeżdżać specjalnie wybudowaną drogą technologiczną, biegnącą równolegle do ulicy Katowickiej, na odcinku od zjazdu na stację paliw Orlen do zjazdu dla zaopatrzenia marketu Auchan. Będzie ona gotowa już na poniedziałek, wtedy też mają ruszyć prace na ul. Katowickiej.

Będzie przygotowany tzw. bypass, ruch będzie odbywał się dwukierunkowo po tymczasowym objeździe – wyjaśnia Grzegorz Nawrat z firmy Romus Katowice.

 

– Chcemy zdążyć z pracami w okresie wakacyjnym. Termin jest do 15 września, ja negocjuje z inwestorem, by jak najbardziej skrócić ten termin – mówi Roman Michalski.

Co z wąskim gardłem?

Po pierwszym etapie prac znacznie poprawił się stan nawierzchni na odnowionym odcinku Obrzeżnej Północnej. Jednak wiele osób zwraca uwagę na poważny problem tzw. „wąskiego gardła”, czyli wiaduktu PKP, którego konstrukcja wymusza ruch wahadłowy. Po otwarciu galerii, natężenie ruchu będzie większe, a przez słabą przepustowość wiaduktu będą tworzyć się korki. Magistrat sygnalizował PKP o problemie, jednak państwowa spółka udzieliła odpowiedzi, że nie planuje zmiany parametrów wiaduktu w ramach swojej inwestycji.