Termomodernizację budynku udało się przeprowadzić dzięki unijnemu dofinansowaniu/ fot.itvm.pl

Zakończyły się prace związane z termomodernizacją brzezińskiej filii Mysłowickiego Ośrodka Kultury, czyli byłego kina Znicz. Ściany budynku zostały ocieplone i zyskały nową elewację, w podziemiach zmodernizowano kotłownię. Choć zakończyła się już termomodernizacja nieruchomości, budynek nie zostanie jeszcze oddany do użytku mieszkańcom – prace remontowe wewnątrz obiektu prowadzi Mysłowicki Ośrodek Kultury.

Termomodernizacja brzezińskiej filii MOK była jednym z tych zadań, jakie ratusz zrealizował w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Koszt inwestycji to ponad 1,5 mln zł z czego 85% kwoty miasto pozyskało ze źródeł unijnych. W środę (11.07) urzędnicy wraz z wykonawcą dokonywali odbioru prac.

Cieplej i oszczędniej

W ramach modernizacji przede wszystkim wykonano docieplenie ścian i dachów, wymianę parapetów i rur spustowych, wymianę drzwi, okien oraz balustrad. W budynku kultowego kina “Znicz” przy Laryskiej przebudowano kotłownię gazową, wykonano także remont sanitariatów.

Dodatkowo zamontowano nowe instalacje – elektryczną na elewacji, podgrzewania rynien i spustów rynnowych oraz odgromową, ponadto wykonano drenaż wód gruntowych odwadniających fundamenty.

Nie tylko w Brzezince

Modernizacja byłego kina Znicz była tylko jedną z wielu inwestycji zrealizowanych dzięki dofinansowaniu unijnemu. Docieplenia objęły także inne, miejskie nieruchomości; przedszkola numer 1, 8, 15 i 16, szkoły podstawowe numer 5, 10 i 14, a także CKZiU w Wesołej i budynki przy Reja 18 i Mikołowska 4a. Remonty te nie tylko poprawiają estetykę miejskich obiektów, ale również polepszają ich efektywność energetyczną, co powinno przyczynić się do znacznych oszczędności.