Przyjechali do Mysłowic z różnych zakątków Europy, żeby wspólnymi siłami stworzyć pierwszy akt międzynarodowego musicalu o ksenofobii. Ten ciekawy, międzynarodowy projekt, realizuje Szkoła Podstawowa nr 15 w Wesołej.

– Mamy u nas od zeszłego piątku gości z Grecji, Francji, Holandii i Niemiec, wspólnie przygotowujemy pierwszy akt musicalu pod tytułem “Ksenofobia – pokonajmy lęk przed tym, co nieznane”. Druga część będzie nagrywana w Niemczech w maju 2019 roku, a finałowe przedstawienie, trzeci akt, będzie miał miejsce w Holandii, również w 2019 roku, w listopadzie – mówi Monika Marek, nauczyciel SP15.

Projekt jest realizowany w ramach programu ERASMUS+ i otrzymał dofinansowanie ze środków Komisji Europejskiej. Dzięki temu młodzież z SP nr 15 może wyjeżdżać do krajów partnerskich, zwiedzać, poznać nowe kultury, a wreszcie stworzyć wspaniały, łączący narody w swoim przesłaniu, musical.

– Pracujemy nad musicalem od listopada 2017, wspólnie tworzymy scenariusz i muzykę. Spektakl przedstawia problem wyobcowania i szukania pomocy – przybliża Birgit Kammerlohr, koordynator projektu z Niemiec.

Fabuła przedstawienia przenosi widzów do czasów średniowiecza, ale mówi o problemach współczesnych. Jednym z głównych bohaterów jest Książę Albian.

– Książę Albian jest chłopcem, który jest niepełnosprawny, ponieważ nie może chodzić. Dlatego w czasie spektaklu będę poruszał się na wózku – zdradza Ramezan Ahmady,16 letni uczeń z Niemiec.

Ta artystyczna współpraca z pewnością pomoże uczniom przełamać stereotypy i zawiązać międzynarodowe przyjaźnie.

– Wspólne tworzenie muzyki, wejście razem na scenę jest najmocniejszym łączącym nas spoiwem, ale jest to też spełnienie moich marzeń – zapewnia Hans Tobel, kompozytor, nauczyciel z Holandii.

Szkoła liczy na to, że to doświadczenie będzie miało pozytywny wpływ na ich wizję przyszłości oraz sprawi, że staną się bardziej pewni siebie i otwarci na drugiego człowieka.