Z Gwardii Ludowej w ulicę Emila Caspari oraz nadanie rondu w Wesołej imienia Johanna Ruberga – na drogowej mapie Mysłowic mogą pojawić się nowe nazwy. Dwa projekty dotyczące nadania nowych nazw trafią pod głosowanie mysłowickiej rady podczas najbliższej sesji.
Z Gwardii Ludowej w Emila Caspari
W związku z przyjęciem przez Sejm ustawy o zakazie propagowania komunizmu i innych systemów totalitarnych, w Mysłowicach należy nadać nową nazwę dla ulicy Gwardii Ludowej. Ustawa nakłada obowiązek wymazania z przestrzeni publicznej nazw upamiętniających osoby, organizacje, wydarzenia i daty symbolizujące komunizm lub propagujące ten system.
Klub radnych PiS w Mysłowicach złożył propozycję zmiany nazwy na ulicę Witolda Pileckiego. Propozycje tę negatywnie zaopiniowała Rada Dzielnicy Brzęczkowice i Słupna, w której obszarze znajduje się ulica Gwardii Ludowej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osoba Witolda Pileckiego została w Mysłowicach upamiętniona pół roku temu, poprzez nadanie imienia rotmistrza janowskiemu rondu. Zobacz: Rondo w Janowie nazwane imieniem Rotmistrza Pileckiego.
Dzielnicowi radni zaproponowali natomiast, by ulica w ich dzielnicy nosiła imię mysłowiczanina. Emil Caspari od 1922 roku związany był z Mysłowicami, gdzie pracował w bankowości, później był m.in. radcą majątkowym w urzędzie miejskim. Pełnił także funkcję wiceprezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Mysłowicach, nadzorował też pracę Miejskiej Biblioteki Publicznej i przyczynił się do założenia pierwszego w historii miasta Muzeum Miejskiego.
Rondo Johanna Ruberga
Kolejnym projektem jest propozycja nazwania ronda na skrzyżowaniu ulic Jana Dzierżonia, Piastów Śląskich i Alei Spacerowej imieniem Johanna Christiana Ruberga, autora projektu pieca do wytapiania cynku. Mieszkańcy naszego miasta mieli okazję poznać Ruberga i jego działalność za sprawą spotkań i prelekcji Mysłowickiego Detektywa Historycznego.
Johann Ruberg został w 1782 roku powołany na stanowisko kierownika huty szkła w Wesołej. Od tamtego czasu wprowadził wiele udoskonaleń w produkcji szkła wprowadzając paleniska węglowe w miejsce palenisk opalanych węglem drzewnym. Po udanych próbach uzyskania cynku z osadów wielkopiecowych zaadaptował do tego stary piec szklarski. W roku 1797 rozpoczęto budowę zaprojektowanego przez niego pieca do wytopu cynku. To właśnie ta metoda wytapiania cynku zaproponowana przez Johanna Ruberga została nazwana „metodą śląską”. Uruchomiona huta cynku przy hucie szkła w Wesołej była pierwszym tego typu zakładem w Europie, zyskując światowy rozgłos.