W niedzielę 16 listopada w całym kraju odbędą się wybory samorządowe. To szczególny dzień w naszej demokracji – podczas tych wyborów wybierzemy przedstawicieli lokalnych władz, którzy będą decydować o sprawach, które dzieją się wokół nas. Na czym polegają te wybory? Jak prawidłowo wziąć udział w wyborach?
W Mysłowicach, które są miastem na prawach powiatu, wybierzemy Prezydenta Miasta oraz składającą się z 23 radnych Radę Miasta. Mieszkańcy Mysłowic wraz z innymi mieszkańcami województwa wybiorą także radnych Sejmiku Województwa.
W jakich godzinach będą otwarte lokale wyborcze?
Głosować będzie można w godz. 7.00 – 21.00.
Kto może głosować?
Prawo udziału w głosowaniu przysługuje wszystkim obywatelom polskim, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat oraz stale zamieszkują na terenie miasta Mysłowice, co jest potwierdzone wpisem do stałego rejestru wyborców.
Gdzie można głosować?
W wyborach samorządowych wyborcy głosują w obwodzie głosowania, właściwym dla miejsca ich stałego zamieszkania – najczęściej są to te same lokale, w których głosowaliśmy w ostatnich wyborach do Europarlamentu – za wyjątkiem osób przebywających w szpitalach, domach pomocy społecznej, zakładach karnych i aresztach śledczych.
Zasady głosowania – jak liczone są głosy:
1. Prezydent Miasta: W wyborach na prezydenta miasta zwycięża ten kandydat, który otrzyma więcej niż połowę ważnie oddanych głosów. Jeśli żaden z kandydatów nie przekroczy wymaganego progu, dwa tygodnie później odbywa się kolejne głosowanie, w którym bierze udział dwóch kandydatów z najlepszym wynikiem.
2. Rada Miasta i Sejmik: Wybory do rady miasta i sejmiku wojewódzkiego odbędą się w systemie proporcjonalnym. Oznacza to, że mandaty będą dzielone pomiędzy listy kandydatów proporcjonalnie do liczby ważnych głosów oddanych na listy (metoda d’Hondta). Mandaty podzielą komitety, które przekroczyły 5 proc. próg wyborczy.
Na każdej otrzymanej karcie powinniśmy wstawić wyłącznie po jednym znaku „x” przy nazwiskach wybranych przez nas kandydatów. Głos ważny to głos oddany na wyłącznie jednego kandydata na wójta, jednego kandydata do rady miasta i jednego kandydata do sejmiku województwa.
Pamiętajmy, że w kratce na karcie do głosowania musi się znaleźć znak „X”, a nie jakikolwiek inny (np. „V” czy „-„). Punkt przecięcia kresek tworzących znak „X” musi się znaleźć w obrębie kratki. Nie mają znaczenia jakiekolwiek dopiski poza kratkami. Można je czynić swobodnie pod warunkiem, że w kratce przy nazwisku wybranego kandydata znajduje się znak „X”, a pozostałe kratki nie zawierają żadnych znaków.
W razie pomyłki wyborcy nie ma możliwości otrzymania drugiej karty do głosowania.