Narada klimatyczna, fot. iTVM

Więcej zieleni na rynku i w mieście, zastosowanie standardów zieleni, komunikacja rowerowa z innymi miastami czy miejsce spotkań młodzieży, w którym można promować ekologię. Takie propozycje inicjatyw uchwałodawczych przygotowała Młodzieżowa Rada Miasta Mysłowice w ramach projektu „Młodzieżowe rady gmin dla demokracji i klimatu”. Pomysły zostały omówione podczas gminnej narady klimatycznej, która odbyła się 17 listopada w Mysłowickim Ośrodku Kultury.

Podczas narady młodzieżowi radni uzyskali informacje, jak rozwiązać problemy, które można napotkać w trakcie inicjatywy uchwałodawczej. Spośród wymienionych projektów wybiorą jeden, który ich zdaniem powinien zostać wdrożony, aby nasze miasto funkcjonowało w sposób bardziej przyjazny dla klimatu.

W naradzie oprócz Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice udział wzięli: prezydent Mysłowic Dariusz Wójtowicz, przedstawiciele Rady Miasta Mysłowice, Wydziału Środowiska Urzędu Miasta Mysłowice, MPWiK-u, członkowie rady seniorów, rady pożytku publicznego i uczniowie mysłowickich szkół, w których przeprowadzono audyty.

Projekt „Młodzieżowe rady gmin dla demokracji i klimatu” organizowany jest przez fundację Civis Polonus i stowarzyszenie BoMiasto. Jego istotą jest wzmocnienie zaangażowania obywatelskiego młodych ludzi poprzez rozwój młodzieżowych rad gmin jako organizatorów demokratycznych procesów poświęconych szkolnym i gminnym politykom klimatycznym oraz ogólnopolska promocja tej idei.

Głównymi uczestnikami projektu są zespoły z sześciu młodzieżowych rad ze Śląska i Mazowsza wraz z dorosłymi opiekunami. Śląsk reprezentują Mysłowice, Mikołów i Pawłowice, a Mazowsze Łomianki, Ostrołęka i Wołomin. Organizatorzy objęli młodzieżowe rady ponad rocznym procesem szkoleniowym oraz wsparciem we wdrażaniu w swoich gminach działań związanych z polityką klimatyczną.

Jednym z elementów projektu było przeprowadzenie audytów w placówkach oświatowych.

– Każda rada młodzieżowa zorganizowała w wybranych szkołach w swoim mieście audyty klimatyczne, gdzie z uczniami, dyrekcją i gronem rodziców wskazywali na różne uchybienia odnośnie do dbania o klimat. Wśród nich znalazły się m.in. wskazania dotyczące problemów z segregacją śmieci, marnowaniem jedzenia na stołówkach czy oszczędzania wody i prądu – mówi Natalia Wrocławska ze stowarzyszenia BoMiasto.

Młodzieżowa Rada Miasta Mysłowice przeprowadziła audyty w trzech szkołach średnich: I LO, II LO i CKZiU oraz w Szkole Podstawowej nr 6 i 9. Do jakich wniosków doszli młodzi radni?

– Po przeprowadzonym audycie w kilku mysłowickich szkołach doszliśmy do wniosku, że w stołówkach bardzo dużo marnuje się żywności. Powodem jest fakt, że jadłospis nie jest konsultowany z uczniami i nie jest dopasowany do ich preferencji żywieniowych, przez co posiłki po prostu nie są przez nich zjadane. Ponadto w placówkach brakuje pojemników na odpady z podziałem na frakcje – podsumowuje Zofia Grodzka, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Mysłowice.

Projekt finansowany jest przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.