fot.nadesł.

W Szkole Podstawowej nr 4 z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Wojciecha Korfantego w Mysłowicach od września tego roku realizowana jest innowacja pt. „Po francusku nie tylko we Francji”. Inspiracją do jej powstania został realizowany w klasach gimnazjalnych projekt Klas Frankofońskich na Śląsku, którego celem jest nauka języka francuskiego w zwiększonym tygodniowo wymiarze godzin oraz rozwijanie wiedzy i zainteresowań uczniów związanych z Francją i krajami francuskojęzycznymi.

W ramach realizowanej innowacji, uczniowie oprócz dodatkowych zajęć z języka francuskiego mają okazję uczestniczyć w spotkaniach z osobami związanymi z tym językiem, przekonać się, że posługuje się nim wiele milionów ludzi na świecie, a jego znajomość jest atutem zwiększającym szanse na obecnym rynku pracy.

Dowodem na to było spotkanie z panią Agatą Chrząszcz, pochodzącą z Mysłowic, a obecnie mieszkającą we Francji, w trakcie którego poruszona została kwestia występowania języka francuskiego na świecie, jak i jego znacząca rola w międzynarodowych organizacjach (ONZ, FIFA, Czerwony Krzyż). Pani Agata Chrząszcz podzieliła się z uczniami swoim osobistym doświadczeniem związanym z nauką języka francuskiego, opowiedziała jak zaczęła się jej przygoda z tym językiem i co dzięki jego znajomości udało się osiągnąć w jej życiu zawodowym. Realizacja projektu Erasmus, studia we Francji, praca w ONZ, podróże do wielu krajów francuskojęzycznych, uczestnictwo w konferencjach w Brukseli i przebywanie wśród przedstawicieli Parlamentu Europejskiego, to tylko część zrealizowanych przez Panią Agatę marzeń. W trakcie spotkania Pani Agata podkreślała, jak bardzo przydatna w obecnym świecie jest znajomość języka francuskiego, jak wiele zależy od nas samych oraz że wszystko jest możliwe, warto mieć marzenia i dążyć do ich realizacji.

Natomiast w listopadzie uczniowie przenieśli się na malowniczą francuską wyspę La Réunion. Pan Stéphane Jolivet – dyrektor Ośrodka Alliance Française w Katowicach, który gościł w naszej szkole – opowiedział uczniom o swoim dzieciństwie na tej wyspie, ciekawostkach z nią związanych, kulturze i tradycjach. Opowieściom towarzyszyła prezentacja zdjęć, która jeszcze bardziej przybliżyła uczestnikom te odległe zakątki. Spotkanie prowadzone było w językach francuskim oraz polskim i cieszyło się dużym zainteresowaniem uczniów. Opowieści gościa na długo pozostaną w pamięci uczestników spotkania i zapewne staną się zachętą do podróżowania, poszukiwania dodatkowych informacji oraz nauki języka francuskiego.

Autorka innowacji, a zarazem prowadząca Klasy Frankofońskie w naszej szkole, pani Mirosława Bogacz podkreśla, że bezpośredni kontakt z osobami francuskojęzycznymi, lektorami języka francuskiego, możliwość wysłuchania osobistych doświadczeń gości niezwykle motywuje uczniów, staje się dla nich inspiracją i zachętą do poszukiwań własnej drogi w życiu, do nauki języka francuskiego, ale przede wszystkim potwierdza, że po francusku mówi się nie tylko we Francji!