Laureaci, Fot. Artur Stańczyk
W piątek, 22 listopada, w Suszcu koło Pszczyny odbyła się uroczystość wręczenia Nagrody im. Wojciecha Korfantego, przyznawanej przez Związek Górnośląski. Kapituła, której przewodniczyła prof. Irena Lipowicz, wyróżniła troje laureatów szczególnie zasłużonych dla Górnego Śląska, w tym Mirosława Kaszubę.

Jedną z nagrodzonych została dr hab. prof. ucz. Dorota Świtała-Trybek, etnografka i wykładowczyni Uniwersytetu Opolskiego. Jej działalność naukowa oraz popularyzatorska koncentruje się na badaniu i promowaniu tradycji, w tym kuchni śląskiej, która stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego regionu.

Nagrodę otrzymał również Mirosław Kaszuba – muzyk, dyrektor i dyrygent Orkiestry Reprezentacyjnej Polskiej Grupy Górniczej, lider Happy Big Bandu oraz prezes Fundacji Kultura i Tradycje Górnicze. Dzięki jego zaangażowaniu tradycja górnośląskich orkiestr dętych ma szansę zostać wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, co znacząco przyczynia się do zachowania kultury regionu.

Trzecim laureatem zostało Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach, instytucja upamiętniająca wydarzenia z kopalni „Wujek” z grudnia 1981 roku, kiedy to zginęło dziewięciu górników. Nagrodę w ich imieniu odebrali Robert Ciupa, dyrektor centrum i współtwórca wystawy stałej, oraz Stanisław Płatek, przywódca strajku w grudniu 1981 roku, ranny podczas masakry i więzień polityczny okresu PRL.

Nagroda im. Wojciecha Korfantego, przyznawana od 1993 roku, wyróżnia osoby i instytucje zasłużone dla Górnego Śląska. Wśród jej dotychczasowych laureatów znaleźli się m.in. Henryk Mikołaj Górecki, Wojciech Kilar, Kazimierz Kutz, Maria Pańczyk-Poździej, Jerzy Buzek czy Robert Talarczyk.