28 listopada br. odbyła się w murach Centralnego Muzeum Pożarnictwa sesja poświęcona bezpieczeństwu w budynkach mieszkalnych. Organizatorami konferencji były: Komenda Wojewódzka PSP w Katowicach, Stowarzyszenie Kominy Polskie, Centralne Muzeum Pożarnictwa oraz Urząd Miasta Mysłowice. Na konferencję przybyli również komendanci powiatowi i miejscy PSP z województwa śląskiego, przedstawiciele spółdzielni mieszkaniowych, osoby nadzorujące mieszkania komunalne, a także przedstawiciele firm produkujących urządzenia bezpieczeństwa dla budynków.
Organizatorzy przygotowali dla uczestników niespodziankę. Osoby chcące wejść do hali CMP, musiały przejść przez zadymione namioty ustawione przy wejściu. W sali audiowizualnej zgromadziło się ok. 250 osób. Konferencję otworzył dyrektor CMP st. bryg. mgr inż. Włodzimierz Bareła, który przywitał zaproszonych gości, życząc udanych obrad. Następnie głos zabrał nadbryg. Marek Rączka, który omówił specyfikę działalności straży pożarnych w województwie śląskim w odniesieniu do zagadnień bezpieczeństwa w budynkach mieszkalnych.
Jako pierwszy referat wygłosił st. bryg. Krzysztof Biskup z Centrum Naukowo-Badawczego Ochrony Przeciwpożarowej. W wystąpieniu zwrócił uwagę na kluczowy element bezpieczeństwa, jaki stanowią w budynkach mieszkalnych czujniki dymu i tlenku węgla. Następnie referaty wygłosili: Piotr Cembala reprezentujący Stowarzyszenie Kominy Polskie na temat Kominy i wentylacja w budynkach wielorodzinnych. Po nim głos zabrał Piotr Lipa referujący temat Wentylacja i jej wspomaganie w budynkach wielorodzinnych. Akademię Górniczo-Hutniczą reprezentował Grzegorz Czerski z tematem Bezpieczna eksploatacja urządzeń gazowych. O nadzorze kominiarskim nad urządzeniami gazowymi i kominowymi mówił Marcin Ziombrski z Korporacji Kominiarzy Polskich. Mariusz Radoszewski referował na temat ochrony obiektów mieszkalnych przed pożarem. O kampanii edukacyjno-prewencyjnej referat wygłosił Piotr Cholajda. Sesję zakończył referat Zbigniewa Kopyto na temat doświadczeń angielskich w stosowaniu czujek dymu i tlenku węgla.
Wśród licznie zgromadzonego audytorium organizatory rozlosowali czujniki tlenku węgla. Sumując, konferencja stanowiła efektywny przyczynek do ogólnopolskiej kampanii „Nie dla czadu!”
Strona główna Najnowsze Wydarzenia „Wielorodzinne budynki mieszkalne – chroń życie i zainwestuj w swoje bezpieczeństwo”