Czterech obywateli Republiki Czeskiej zatrzymano w Bytomiu w związku z serią zuchwałych kradzieży telefonów komórkowych, do których dochodziło od początku stycznia na terenie województwa śląskiego, także w Mysłowicach.
Policjanci z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, wspólnie z funkcjonariuszami z 10 jednostek w regionie, od pewnego czasu rozpracowywali grupę, która uczyniła z kradzieży telefonów stałe źródło dochodu. Z ustaleń śledczych wynika, że sprawcy działali od początku stycznia na terenie Śląska.
Do zatrzymania doszło w czwartkowe popołudnie na jednej z ulic w centrum Bytomia. Kryminalni uzyskali wcześniej informację, że osoby odpowiadające rysopisowi podejrzanych pojawiły się w rejonie jednej z sieci handlowych i mogą próbować kolejnej kradzieży. Mężczyźni poruszali się Volkswagenem na czeskich numerach rejestracyjnych. Mimo próby ucieczki zostali zatrzymani.
Zatrzymani to mężczyźni w wieku od 20 do 36 lat. Jak ustalili śledczy, mają na swoim koncie liczne kradzieże telefonów w Chorzowie, Czeladzi, Częstochowie, Jastrzębiu-Zdroju, Knurowie, Mikołowie, Mysłowicach, Pszczynie, Skoczowie i Wieluniu.
Po zatrzymaniu trafili do policyjnej celi w Jastrzębiu-Zdroju. Trzech z nich usłyszało zarzuty kradzieży zuchwałej, działając wspólnie i w porozumieniu, a czwarty – przemytu i paserstwa. 20-latek, który kierował pojazdem, odpowie dodatkowo za niezastosowanie się do polecenia zatrzymania.
Na wniosek prokuratora sąd zdecydował o tymczasowym aresztowaniu trzech podejrzanych na trzy miesiące. Za kradzież zuchwałą grozi im kara do 12 lat pozbawienia wolności.


















![Pijany kierowca stwarzał zagrożenie na A4. Miał prawie 2,6 promila alkoholu [fot. archiwum ITVM]](https://itvm.pl/wp-content/uploads/2025/02/policja-218x150.jpg)













