W sali notowań Warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych odbyła się uroczysta gala podsumowująca 12 edycję Szkolnej Internetowej Gry Giełdowej. Wszystkie trzy drużyny z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Mysłowicach znalazły się wśród zwycięzców i wyróżnionych. Takiego wyniku nie uzyskała żadna z 850 szkół, które brały udział w rywalizacji.
Zespół „Rebelde” w składzie Agnieszka Cichało, Justyna Cieluch i Kamila Cyran był najlepszy w województwie śląskim i zajął trzecie miejsce w Polsce w grze głównej, która trwała od października 2013 r. do stycznia 2014 r. Zespół zarobił 20,29%, podczas gdy indeks WIG 20 spadł w tym czasie o prawie 5%.

Dawid Dziobiński, Karol Gąsior i Damian Piekorz, którzy tworzyli zespół Trzej pancerni bez psa, najlepiej poradzili sobie z grą na kontraktach terminowych i zajęli pierwsze miejsce w Polsce w dogrywce, która odbyła się w marcu tego roku. Zarobili oni 103,59%, czyli podwoili z nawiązką swój kapitał.

Trzeci z zespołów – „Krupniok Team” w składzie Sebastian Baliński, Mateusz Krupa, Dawid Wójcik. zarobił 12,67%, i zajął 16 miejsce w Polsce i znalazł się wśród drużyn wyróżnionych w grze głównej.

W rywalizacji brało udział 27 788 uczniów z Polski, Litwy, Słowacji i Ukrainy, zgrupowanych w 8371 zespołach. Te liczby najlepiej mówią o spektakularnym sukcesie mysłowickiej szkoły.

W gali uczestniczyły zespoły, które osiągnęły największy zysk z giełdowych inwestycji. Laureatami SIGG zostało 20 najlepszych zespołów uczestniczących w grze, zdobywcy 3 tzw. premii lotnych, 4 zwycięzców dogrywki na kontraktach terminowych, 16 zwycięzców w poszczególnych województwach oraz finaliści klasówki on-line. Zarówno zespoły jak i szkoły zostały wyróżnione dyplomami i cennymi nagrodami.

Podczas swoich wystąpień przedstawiciele organizatorów – Paweł Tamborski Wiceminister Skarbu Państwa oraz Adam Maciejewski – Prezes Giełdy Papierów Wartościowych nawiązali do historii warszawskiej giełdy oraz podkreślali świetne wyniki inwestycyjne osiągnięte przez laureatów.
Po części oficjalnej były rozmowy kuluarowe przy obiedzie, deserach i napojach. Uczestnicy rywalizacji mieli okazję wymienić doświadczenia i nawiązać nowe znajomości.

– W swojej strategii inwestycyjnej założyliśmy październikowo-listopadową korektę oraz „Rajd św. Mikołaja” połączony z „efektem stycznia”. Nasze przewidywania nie do końca się sprawdziły. W początkowej fazie gry korzystaliśmy z krótkiej sprzedaży. Ponieważ kursy akcji nie chciały spadać, musieliśmy pilnować, by nie narazić się na karne zamknięcie pozycji. Korzystając ze spadków na giełdzie zamknęliśmy pozycje krótkie i ostrożnie, mając na uwadze zmiany w OFE i trudne do przewidzenia reakcje rynku, szukaliśmy okazji inwestycyjnych kupując akcje wybranych spółek. Część środków w końcowej fazie gry zdeponowaliśmy na lokacie terminowej. Nasz ostateczny wynik pokazuje, że warto przykładać się do szkolenia e-learningowego i rozwiązywania testów – Ireneusz Wróbel opiekun zespołów z Wesołej

Udział młodzieży z mysłowickiej szkoły w tej uroczystości był możliwy dzięki Edwardowi Lasokowi Prezydentowi Miasta Mysłowice, który sfinansował przejazd do stolicy.

Szkolna Internetowa Gra Giełdowa to największy ogólnopolski projekt edukacyjny poświęcony inwestowaniu skierowany do młodzieży ponadgimnazjalnej. Jego podstawą była zainicjowana przez Giełdę Papierów Wartościowych Szkolna Internetowa Gra Giełdowa (SIGG). Począwszy od 8. edycji, grę giełdową uzupełnił rozbudowany multimedialny kurs edukacyjny dotyczący inwestowania i zasad działania rynku kapitałowego.
SIGG od praktycznej strony uczy inwestowania na giełdzie, analizowania sytuacji na rynkach, podejmowania decyzji i pracy w grupie. Dzięki dostępowi do giełdowego systemu transakcyjnego, zespoły uczestniczące w grze (3-4 uczniów pod opieką nauczyciela) mogą zainwestować wirtualne 100 000 zł w akcje spółek z indeksu WIG30 i mWIG40 notowanych na warszawskim parkiecie.