fot. stadionslaski.pl

To już pewne. 14 września w „Kotle czarownic” odbędzie się jubileuszowa, 10. edycja Memoriału im. Kamili Skolimowskiej. Międzynarodowe spotkanie lekkoatletyczne organizowane jest cyklicznie od 2009 r. przez Fundację Kamili Skolimowskiej.

Podczas konferencji prasowej na Stadionie Śląskim w Chorzowie marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski oraz prezes Fundacji Kamili Skolimowskiej Robert Skolimowski podpisali list intencyjny, na mocy którego jubileuszowa, 10. edycja memoriału zorganizowana zostanie 14 września 2019 r. w Chorzowie. Wstęp na zawody będzie bezpłatny.

– Udowadniamy, że Stadion Śląski staje się stolicą polskiej lekkoatletyki. Z pełną odpowiedzialnością można powiedzieć, że trafiają tu najważniejsze imprezy w kraju. Jesteśmy dumni z tego, że województwo śląskie może pochwalić się tak dobrym obiektem i tak dobrym klimatem dla rozwoju lekkiej atletyki. W wydarzeniach takich, jak Memoriał Kamili Skolimowskiej widzimy też bardzo duży potencjał promocyjny dla województwa, który dodatkowo wspiera rozwój sportu w regionie – mówił podczas konferencji marszałek Jakub Chełstowski.

W trakcie spotkania prasowego przedstawiono program zawodów oraz największe gwiazdy, które wezmą w nich udział. W memoriale uczestniczyć będą m.in. Marcin Lewandowski, Piotr Małachowski, Konrad Bukowiecki, Sofia Ennaoui czy Piotr Lisek.

Podpisanie listu intencyjnego stanowi podstawę do zaangażowania się miejscowego samorządu w dalszy rozwój memoriału oraz innych działań związanych z działalnością fundacji.

W 2019 r. minęło 10 lat od śmierci Kamili Skolimowskiej. Najmłodsza polska mistrzyni olimpijska odeszła w lutym 2009 r. podczas zgrupowania w Portugalii, gdzie przygotowywała się do kolejnych startów. Tegoroczny mityng poświęcony jej pamięci będzie ostatnią okazją do spotkania się z polskimi lekkoatletami udającymi się na mistrzostwa świata do Kataru.

– Ubiegłoroczny memoriał rozgrywany na Stadionie Śląskim był niezwykle udany i chętnie tu wracamy. Zresztą muszę przyznać, że atmosfera podczas naszych zawodów zawsze jest świetna, jest jak spotkanie rodziny – powiedział Robert Skolimowski. – Zwykle podczas memoriału mamy przyjemność gratulować naszym medalistom po powrocie z najważniejszych zawodów w sezonie. W tym roku, z racji nietypowego terminu mistrzostw świata, jest odwrotnie – start na Stadionie Śląskim będzie dla nich jedną z ostatnich okazji sprawdzenia formy przed imprezą docelową. Postanowiliśmy więc, że podczas memoriału, razem ze wspaniałą śląską publicznością, pięknie i uroczyście ich pożegnamy przed wyjazdem do Doha – dodał Skolimowski.

– W tym sezonie wygrałam 14 z 15 biegów, w których startowałam, i to jest naprawdę coś. Nie straciłam formy od pierwszego startu w Karlsruhe do ostatniego w Glasgow. Bardzo się cieszyłam, że mam ten niebieski numerek startowy liderki europejskich tabel. To było super i dodało mi pewności siebie. Jednak nie spodziewałam się, że wygram i to jeszcze z tak dobrym czasem – powiedziała Ewa Swoboda. – Stadion Śląski to dla mnie wyjątkowe miejsce, a doping tak licznej publiczności, jak w sierpniu zeszłego roku, dał mi dodatkowego „kopa” – dodała halowa mistrzyni Europy w biegu na 60 m z Glasgow.

fot. stadionslaski.pl

– Kiedy zaczynałam starty w sztafecie w 2012 r., zajmowałyśmy zwykle ostatnie pozycje, walczyłyśmy o awanse do finałów. Teraz to my stanowimy światową czołówkę, walczymy jak równy z równym na mistrzostwach świata, teraz obroniłyśmy tytuł mistrzyń Europy w hali. Mam nadzieję, że podczas igrzysk olimpijskich w Tokio zdobędziemy ten upragniony medal, którego brakuje nam w kolekcji – powiedziała Justyna Święty-Ersetic. – Podczas ostatniego memoriału na Stadionie Śląskim czułam się, jakbym była na mistrzostwach świata czy Europy. Było to fantastyczne uczucie i mam nadzieję, że w tym roku trybuny będą znowu pełne. Uwielbiam startować na polskiej ziemi, pokazuję wtedy „pazura”, daję z siebie jeszcze więcej i na pewno będzie tak też w tym roku – dodała złota medalistka halowych mistrzostw Europy w sztafecie 4×400 m.

Mistrzostwa świata 2019 odbędą się między 28 września a 6 października. Z Chorzowa reprezentanci Polski udadzą się bezpośrednio do Belek w Turcji, gdzie będą szlifować formę przed czempionatem.

Stadion Śląski, z nowoczesną i chwaloną przez zawodników za szybkość bieżnią lekkoatletyczną, staje się domem „królowej sportu”. Obiekt ubiegający się o organizację mistrzostw Europy w 2024 r. jest znakomitą reklamą nowoczesnej infrastruktury sportowej.