W poniedziałek dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury zdecydował o zawieszeniu organizacji wszelakich zajęć w janowskiej filii. Bezpośrednim powodem tej decyzji jest awaria pieca grzewczego, która jest dotkliwa szczególnie teraz, gdy termometry wskazują ujemną temperaturę. Jednak stary i awaryjny piec to tylko wierzchołek technicznych problemów tej placówki, które narastały przez lata.

Jest to też wynik długoletnich zaniedbań, długoletniego braku porządnej inwestycji. Działaliśmy tutaj ostatnimi laty doraźnie, ale to jest takie trochę malowanie grzyba. Nie przyniosło to żadnych, oczekiwanych efektów. – mówi Michał Skiba, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury.

Jak podkreśla dyrektor MOK-u, do zamknięcia placówki w Janowie, z uwagi na stan techniczny budynku, i tak doszło by w najbliższym czasie.

To musiało nastąpić. Piec wymusił na nas przyśpieszenie tego trybu, bo tak naprawdę już na wcześniejszych komisjach sygnalizowałem stan techniczny tego budynku. To musiałoby nastąpić, musielibyśmy zawiesić – procedura nie byłaby tak pilna jak w chwili obecnej – to by się wydarzyło za około półtorej miesiąca czasu. – mówi Michał Skiba, dyrektor Mysłowickiego Ośrodka Kultury

Budynek wymaga kompleksowego remontu, by mogły do niego powrócić dzieci. Do tej pory, w skali miesiąca, z bogatej oferty kulturalnej korzystało tam od 300 do 350 małych mysłowiczan.

Tutaj potrzebna jest kompleksowa wymiana instalacji CO, wymiana instalacji elektrycznej, hydrantowej, więźby dachowe również pozostawiają wiele do życzenia. – mówi Skiba

MOK pracuje obecnie nad tym, by przenieść zajęcia do innych obiektów – najlepiej jak najbliżej dzielnicy Janów. Nowe miejsce muszą znaleźć m.in. pracownie malarstwa, rysunku i rzeźby, modelarnia lotnicza, pracownia rękodzieła i sekcja teatralna.

Do końca tego tygodnia oszacowujemy zakres prac i zbliżone kwoty z tym związane. Szybciutko idę z tym do magistratu i czekamy na decyzję i przeprowadzamy procedurę remontową. Ja szacuję, że remont potrwa tutaj od 2 do 4 miesięcy. Mam nadzieję, że Akcja Lato odbędzie się już na tej placówce. – mówi Michał Skiba.