W siedzibie śląskiego oddziału NFZ podpisano umowy na dofinansowanie programów polityki zdrowotnej realizowanych przez miasta i gminy. Mysłowice na rok 2018 pozyskały maksymalne możliwe dofinansowanie (40%) w wysokości ponad 50 tys. zł na realizację dwóch programów polityki zdrowotnej.
Są to programy profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) oraz szczepień ochronnych przeciwko wirusowi grypy.
W roku 2017 miasto na realizację programów polityki zdrowotnej przeznaczyło ponad 200 tys. zł. W ramach szczepień ochronnych przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego zaszczepiono 110 dziewcząt, a edukacją objęto 610 osób. Z programu szczepień przeciwko grypie – w tym roku od 60 roku życia, w poprzedniej edycji od 65 roku życia – skorzystało 1145 mysłowickich seniorów – informuje Anna Górny z biura prasowego mysłowickiego magistratu
W roku 2017 miała miejsce I edycja programu badań profilaktycznych w kierunku rozpoznania boreliozy oraz edukacji zdrowotnej z zakresu chorób odkleszczowych. Program cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem ze strony mieszkańców miasta. Badaniami przesiewowymi objęto 1100 mieszkańców. W ramach jego realizacji wykonano 2200 testów ELISA (po 1100 w klasie IgG i IgM) oraz 470 testów potwierdzających Western blot (po 235 w klasie IgG i IgM). Boreliozę potwierdzono u 10 % beneficjentów programu.
Ze względu na ograniczony dostęp mieszkańców Mysłowic do lekarza specjalisty z zakresu chorób zakaźnych oraz bardzo długi czas oczekiwania prezydent Edward Lasok, w trosce o zdrowie mysłowiczan, zwrócił się do dyrektora Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o rozważenie możliwości ogłoszenia konkursu ofert na kontraktowanie świadczeń z zakresu chorób zakaźnych na terenie Mysłowic – informuje Anna Górny