W Gimnazjum nr 3 odbył się coroczny konkurs z okazji święta liczby π, które przypada na 14 marca, ponieważ najczęściej stosowane przybliżenie tej liczby to 3,14. Konkurs o Ludolfinie (imię od niemieckiego matematyka Ludolpha van Ceulena) zapoczątkował Tydzień Przedmiotów Matematyczno-Przyrodniczych w naszej szkole.
Liczba π to stała matematyczna, która pojawia się w wielu zagadnieniach z dziedziny matematyki i fizyki, dlatego tak ważna jest jej znajomość. W rozgrywkach przygotowanych przez uczniów klas II realizujących projekt edukacyjny wzięły udział trzyosobowe drużyny z klas I. Głównym celem konkursu było pokazanie, że ta niezwykła liczba jest równie sławna, co przydatna w życiu. Każda drużyna miała za zadanie przygotować plakat i wierszyk poświęcony π. Jedną z konkurencji było także rozwiązywanie zadań matematycznych. Ponadto uczestnicy musieli wykazać się umiejętnością logicznego myślenia i rozwiązać niesamowite zagadki. Rywalizacja była bardzo zacięta, a jej wyniki są następujące: I miejsce – klasa I D, II miejsce – klasa I A, III miejsce – Klasa I B, IV miejsce – klasa I E, V miejsce – Klasa I C. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

W tym dniu miały miejsce również inne matematyczne atrakcje, ponieważ projekt edukacyjny realizowały trzy zespoły uczennic z klasy II E: Karolina Manterys, Julia Smolarek i Michalina Wierus (konkurs „Święto liczby Pi”), Grażyna Krauzowicz, Michalina Masternak, Agata Stolarczyk i Ania Wojtynek (konkurs „Mistrz Matematyki”), Wiktoria Sekuła, Agnieszka Tumasiewicz i Agata Woźniok (Kawiarenka Szkocka). Dziewczęta pracowały pod opieką mgr Iwony Malewskiej.

Do konkursu „Mistrz Matematyki” przystąpiło dziewięciu uczestników klas trzecich: Ania Michalska III A, Aneta Sikora III B, Ania Marciniec III D, Marlena Klonecka III D, Julia Uzdowska III D, Darek Wowro III D, Mateusz Skutnik III D, Bartek Rokowski III D, Wojtek Szymik III D. Zasady konkursu zostały opracowane w oparciu o turniej telewizyjny „Jeden z Dziesięciu”. Początkowo uczestnicy odpowiadali na dwa pytania. Odpowiedź na przynajmniej jedno kwalifikowała do kolejnego etapu, w którym uczestnicy nawzajem wyznaczali się do odpowiedzi. Każdy miał trzy szanse, którymi były napompowane balony. Utrata szansy wiązała się z przebiciem balonu. Do finału zakwalifikowały się dwie Anie oraz Marlena. Zanim dziewczyny zaczęły wybierać się wzajemnie, jedna z nich musiała odpowiedzieć poprawnie na trzy pytania, sygnalizując chęć odpowiedzi naciśnięciem piszczącej zabawki. Mistrzem Matematyki, po zaciętej finałowej walce z Anią Marciniec, została Ania Michalska Zwyciężczyni w samym tylko w finale odpowiedziała poprawnie na 15 pytań!

Z kolei Kawiarenka Szkocka nawiązywała do słynnego polskiego matematyka Stefana Banacha mieszkającego przed wojną we Lwowie, który chętnie pijał kawę w Kawiarni Szkockiej. W czasie pobytów w niej na różnych skrawkach serwetek i blatach stolików niejednokrotnie rozwiązywał trudne problemy matematyczne. W naszej szkolnej kawiarence za poprawne odpowiedzi na matematyczne problemy uczniowie dostawali żetony o wartości 1 π i mogli za nie kupować wafelki, soczki, ciasteczka z π upieczone przez ucznia I E oraz ciasta upieczone przez dziewczynki prowadzące kawiarenkę.

W ciągu trzech przerw gimnazjaliści rozwiązywali rozmaite zadania matematyczne: łamigłówki, rebusy, tangramy, itp., a towary z półek kawiarenki znikały jak w PRL-u! Zajrzeli tu także uczniowie Szkoły Podstawowej nr 13 wraz z opiekunem, mgr Teresą Śliwą. Już teraz zapowiadamy, że w przyszłym roku odbędzie się kolejna edycja kawiarenki!