Mysłowice, realizując miejski program profilaktyki i promocji zdrowia, dołączyły do grona samorządów, które zaangażowały się w ogólnopolską akcję społeczną poświęconą czerniakowi i metodom jego skutecznej profilaktyki.
W piętnastu mysłowickich placówkach podczas lekcji wychowawczych lub biologii przeprowadzone zostały zajęcia, podczas których nauczyciele omówili przyczyny zachorowań na nowotwór czerniaka oraz sposoby na to, jak uniknąć tej groźnej choroby. Lekcje odbyły się we wszystkich klasach siódmych i ósmych oraz klasach gimnazjalnych. Przeszkolonych zostało blisko 1 200 uczniów, ponadto do końca bieżącego roku szkolnego weźmie w nich udział jeszcze ponad 500 młodych mysłowiczan. Wykłady prowadzone były na podstawie scenariusza opracowanego przez Akademię Czerniaka, sekcję Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
W akcję włączyli się nauczyciele Szkół Podstawowych nr 1, 2, 3, 4, 5, 7, 9, 10, 13, 14, 16, Zespołów Szkolno-Przedszkolnych nr 1 i 3, Zespół Szkół Specjalnych oraz Publiczna Szkoła Jezuitów.
Czerniak, zwany też czerniakiem złośliwym (łac. melanoma malignum) – nowotwór złośliwy skóry, błon śluzowych lub błony naczyniowej oka. Stanowi od 5 do 7% nowotworów złośliwych skóry człowieka. Corocznie jest rozpoznawane ok. 130 tys. przypadków tej choroby. Liczba zachorowań na czerniaka skóry wzrasta po 20. roku życia, przy czym najwięcej zachorowań u obu płci notuje się między 50. a 64. rokiem życia. Umieralność z powodu czerniaka skóry w Polsce jest nieco wyższa niż przeciętna dla Unii Europejskiej – o ok. 20%. Głównymi czynnikami ryzyka są ekspozycja na promieniowanie UV pochodzące z promieniowania słonecznego lub sztucznych źródeł i indywidualna podatność na nowotwór, przede wszystkim przez zwiększone ryzyko genetyczne.