Kilkunastu pracodawców z rozmaitych branż i tłumy młodych ludzi, szukających zarówno stałego, jak i sezonowego zatrudnienia. Za nami targi pracy w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Mysłowicach.

– Zaprosiliśmy do współpracy Powiatowy Urząd Pracy w Mysłowicach oraz lokalnych pracodawców z terenu Mysłowic i Katowic, którzy przedstawiają oferty pracy dla naszych absolwentów, ale również i dla absolwentów szkół ogólnokształcących – mówi Ewa Zając, dyrektor CKZiU.

Jak przekonuje dyrektor Zając, powodzeniem wśród uczniów młodszych klas szkół średnich cieszyły się także oferty pracy sezonowej. Jakie profity czerpią młodzi ludzie z wakacyjnej pracy?

– Zaczynamy z kimś współpracować, patrzeć, jak to jest w pracy, przystosowywać się do tego – mówi Liwia Golisz, uczennica CKZiU.

Jakie zajęcia proponowały firmy uczestnikom targów?

– Zajęcia praktyczno-techniczne w naszych warsztatach, firmach, zakładach, są to m.in. takie propozycje, jak cukiernik, piekarz, mechanik i elektromechanik samochodowy, blacharz oraz lakiernik – wylicza Dariusz Wachowiak, podstarszy Cechu Rzemiosł Różnych oraz Małej i Średniej Przedsiębiorczości w Mysłowicach. – Osoby zarówno do magazynu, jak i do struktur sprzedażowych, oczywiście też do administracji. Również przygotowaliśmy dla młodych ludzi taką bardzo ciekawą propozycję: warsztat talentów. Będziemy wdrażać we wszystkie działy w naszej firmie taką młodą osobę, a później ta młoda osoba, mając już takie szersze horyzonty, będzie mogła świadomie podjąć decyzję, w którym kierunku chce realizować tę ścieżkę kariery – tłumaczy Ania Formicka-Adamska, kierownik działu personalnego firmy Auto Partner.

Co ważne, pracodawcy mogą starać się o środki na zorganizowanie staży w swoich firmach, a co za tym idzie, wyszkolenie cennych pracowników.

– Zachęcamy oczywiście pracodawców, aby skorzystali z aktualnie obowiązujących u nas staży. W ramach środków unijnych pozyskaliśmy właśnie dodatkowe pieniądze i jest możliwość, aby pracodawcy składali do nas wnioski o staże – podkreśla Bożena Bartnicka, dyrektor mysłowickiego urzędu pracy.

Podczas targów w CKZiU młodzież mogła nie tylko zorientować się na rynku pracy. Jeśli ktoś nie wiedział jeszcze, jaką pracę chciałby podjąć, mógł porozmawiać z doradcą zawodowym z urzędu pracy.