Przewiązka, fot. Darek Kocurek

Jako fotograf i grafik pracuje w konwencji fantastyki i horroru, projektując m.in. okładki do książek Stephena Kinga. W podobnym klimacie Darek Kocurek stworzył serię ilustracji z Mysłowicami w roli głównej.

Darek Kocurek, choć od lat mieszka i pracuje w Katowicach, jest mysłowiczaninem. I to właśnie fotografie swojego rodzinnego miasta postanowił wziąć na warsztat.

– Od dłuższego czasu myślałem nad serią ilustracji związanych z Mysłowicami. Przez kilka lat obfotografowałem różne miejsca i budynki, zwłaszcza te, z którymi kiedyś byłem jakoś związany, czyli ścisłe centrum, rynek, okolice dworca. Brakowało mi jednak pomysłu na to, żeby nie były to zwykłe zdjęcia, jakich w sieci jest mnóstwo – mówi Darek Kocurek.

Pomysł podsunęła mu likwidowana właśnie kopalnia Mysłowice.

Ruiny KWK Mysłowice, fot. Darek Kocurek

– Postapokaliptyczne ruiny tego obiektu to były pierwsze przerobione zdjęcia. W tym klimacie zrobiłem całą serię. W trakcie pracy wpadłem na pomysł, aby dodać w opisie nieco o historii tych obiektów, a przy okazji samemu dowiedzieć się coś więcej. Wyszukałem też trochę ciekawostek – opowiada Darek Kocurek.

Efekt jest niesamowity. Widać, że klimaty postapo i horroru to coś, w czym autor czuje się naprawdę dobrze.

Kapliczka św. Jana Chrzciciela, kapliczka Jarlików, fot. Darek Kocurek

– Projektuję okładki dla znanych wydawnictw, takich jak Prószyński, Albatros, Videograf czy węgierskie Európa Könyvkiadó. Tworzę plakaty, kalendarze i okładki do powieści jednego ze swoich ulubionych pisarzy, Stephena Kinga, ale również takich autorów, jak O.S. Card czy Stefan Darda. Moje prace doczekały się publikacji na łamach polskich i zagranicznych czasopism, a także kilku indywidualnych wystaw – wylicza Darek Kocurek.

Swoje komputerowe grafiki mysłowiczanin prezentował m.in. w Holandii i Rosji, ale także w rodzinnych Mysłowicach, w restauracji Pod Ratuszem w 2008 r. Darek Kocurek jest też autorem pierwszej w Polsce amatorskiej ekranizacji opowiadania „Lament paranoika” Kinga.

Pl. Wolności/ul. Powstańców, fot. Darek Kocurek

– Zdobyłem za nią wyróżnienie na VIII Festiwalu Filmowym „Nakręceni” w 2014 r. w Bełchatowie. W 2017 r., podczas Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Nightmares and Dreamscapes of Stephen King” w Rosji, wywalczyłem drugie miejsce – mówi Darek Kocurek.

Okładki książek jego autorstwa zyskały też uznanie portalu Kostnica.pl, który trzykrotnie przyznał mu Złotego Kościeja za najlepszą okładkę horroru. Natomiast Śląski Klub Fantastyki w 2015 r. okrzyknął mysłowiczanina twórcą roku.

fot. Darek Kocurek

 

Pełną galerię mysłowickich ilustracji wraz z historycznymi opisami znajdziecie tutaj. A po więcej prac Darka Kocurka i informacji o nim samym zajrzyjcie na www.darekkocurek.com oraz facebookowy profil Darek Kocurek Digital ART.

Szpital nr 1, Mysłowickie Centrum Zdrowia: zdjęcie przed i po obróbce, fot. Darek Kocurek