fot.arch.itvm

Ukończył mysłowickie liceum, potem trafił do łódzkiej filmówki, gdzie na dobre zaczęła się jego długa, twórcza przygoda. Nie żyje Kazimierz Kutz, autor tzw. tryptyku śląskiego, reżyser, scenarzysta, polityk.

Kazimierz Kutz urodził się 1929 roku w Szopienicach, od najmłodszych lat przesiąkał Górnym Śląskiem, obrazem tutejszego życia, społeczności i tradycji, które znalazły potem swoje odzwierciedlenie w jego twórczości. Reżyser ukończył I Liceum Ogólnokształcące w Mysłowicach, a w 1949 roku rozpoczął naukę w łódzkiej szkole filmowej. Jednym z pierwszych, ważnych doświadczeń była pomoc przy realizacji „Pokolenia”, której reżyserem był Andrzej Wajda.

Jego zupełnie autorski debiut przypadł natomiast na rok 1956, kiedy to wyreżyserował film „Krzyż Walecznych”. Łącznie wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych, spośród których duże uznanie przyniósł mu m.in. tzw. tryptyk śląski: „Sól ziemi czarnej”, “Perła w koronie” i “Paciorki jednego różańca”. Na długiej liście filmów, o których było głośno w polskim kinie, znalazły się także “Śmierć jak kromka chleba”, „Nikt nie woła” czy “Pułkownik Kwiatkowski”. Za jego wybitne osiągnięcia twórcze otrzymał honorową odznakę ZAIKSU.