Na drugą połowę października zaplanowana jest premiera trzeciej części cyklu „Z archiwum Jerzego Kukuczki”. „(Nie)zdobyta góra” to zbiór archiwalnych materiałów dotyczących ekspedycji na K2 w 1982 r. Współautorką publikacji jest mysłowiczanka Ilona Chylińska. Trwa przedsprzedaż książki.
Jesienią ukaże się trzecia część cyklu „Z archiwum Jerzego Kukuczki”. Główną osią wydania są niepublikowane dotąd zapiski z dziennika Jerzego Kukuczki, który towarzyszył mu podczas wyprawy na K2 w 1982 r. Ilona Chylińska tworzy z pozostawionych notatek, listów i innych materiałów archiwalnych (zdjęć, nagrań audio-wideo) spójną narrację odtwarzającą nie tylko losy samej kobiecej wyprawy, do której udało się dołączyć Kukuczce z Wojciechem Kurtyką, ale kreśli również tło historyczne. Podobnie jak w poprzednich częściach cyklu publikacja jest na wskroś multimedialna. Dzięki zamieszczonym w książce kodom QR posłuchać można archiwalnych nagrań, jak i wywiadów przeprowadzonych na potrzeby publikacji.
W grudniu 1981 r. w Polsce zostaje wprowadzony stan wojenny, który destabilizuje państwo, utrudnia praktycznie wszystkie działania organizacyjne, a także uniemożliwia kontakty zagraniczne. Zamęt w państwie oddziałuje na każdego Polaka, w tym czołowych polskich himalaistów. Organizacja wypraw wysokogórskich w tym okresie to prawdziwie logistyczna zagwozdka. Sprawy nie ułatwiają również restrykcje związane z udzielaniem zezwoleń na zdobywanie ośmiotysięczników przez rządy: Pakistanu, Nepalu czy Chin. Piętrzące się problemy, wydłużony czas oczekiwania na dokumenty, prowiant czy sprzęt praktycznie nie pozwalały na wykonanie jakiegokolwiek spontanicznego ruchu.
Między innymi to wszystko czyni wyprawę na K2 jedną z ciekawszych w karierze Jurka Kukuczki. Nie tylko ze względu na techniczne trudności związane ze samym zdobywaniem góry. Jak bowiem wyjechać na wyprawę, kiedy nie ma się zezwolenia? Można próbować dołączyć do innej wyprawy. Tak też dzieje się w przypadku Kukuczki i Kurtyki, ale, co zaskakujące, panowie nie dołączają do wyprawy organizowanej przez Janusza Kurczaba, lecz kobiecej ekspedycji kierowanej przez Wandę Rutkiewicz, przez co żartobliwie są określani „najsilniejszymi z bab”. Jak do tego doszło? Jakie jeszcze decyzje musiał podjąć duet Kukuczka & Kurtyka? Oraz skąd w tym himalajskim tyglu wyłonił się szczyt Broad Peak?
Ze wstępu:
„Trzeci tom serii »Z archiwum Jerzego Kukuczki« został pomyślany zupełnie inaczej niż tomy go poprzedzające, co, jak mam nadzieję, przełoży się na zwiększenie czytelniczej satysfakcji z tego projektu. Największa zmiana dotyczy sposobu traktowania tekstowej spuścizny po Jerzym Kukuczce. Pozostawione przez niego dzienniki, notatniki oraz listy nie stanowią już centrum narracji i choć pozostają jej osią, to stanowią przede wszystkim pretekst do publikacji szeroko pojmowanych archiwaliów zgromadzonych m.in. przez fundację Wielki Człowiek, która jest również wydawcą niniejszej publikacji. Wraz z wydawcą staraliśmy się wyjść poza ramy tradycyjnie pojmowanej książki, nadając jej charakter multimedialnej pozycji, w której poza »gołym« tekstem i fotografiami będzie można zobaczyć film i wysłuchać wywiadów/opowieści snutych zarówno przez wciąż żyjących członków ekspedycji z lat 80., jak i tych, którzy zostali w górach na zawsze”.
Publikacja powstaje z okazji 40. rocznicy wyprawy na Broad Peak i K2. Wydanie jest możliwe dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz budżetu Miasta Katowice.
Przedsprzedaż „(Nie)zdobytej góry” trwa tutaj. Tu i tu znajdziecie także pierwszy i drugi tom serii „Z archiwum Jerzego Kukuczki” o ekspedycjach na Shisha Pangmę i Lhotse.
Informacja prasowa