Mali wirtuozi, nastoletni aktorzy, wokaliści i utalentowani tancerze – niemal 90 grup artystycznych z całego Śląska zjechało do Mysłowic na festiwal organizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury.

Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej jest adresowany do uczniów z całego województwa. Wielu z nich zdecydowało się odwiedzić nasze miasto by zaprezentować swój talent i repertuar.

– Oczywiście ze wszystkich możliwych rejonów śląskich – Żory, Mikołów, Zabrze, Katowice, Szopienice, z różnych ośrodków kultury, nie tylko szkół podstawowych i ponadgimnazjalnych – wylicza Monika Adamek-Tuszyńska, Dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Mysłowicach.

– My przyjechaliśmy ze Studia Artystycznego „Maciej” w Zabrzu. Na festiwalu jesteśmy po raz pierwszy. Dzieciaki pokazały się z nowymi układami. Młodsza grupa, „Potwory i spółka”, w nawiązaniu do bajki natomiast starsza grupa układ tańca typowo współczesnego, układ nazywa się „Na fali” i jest związany z morzem, z oceanem – opowiada Weronika Dar ze Studia Artystycznego „Maciej” w Zabrzu.

Uczniowie, adekwatnie do typu swoich umiejętności, występowali w jednej z trzech kategorii – teatralnej, wokalno-instrumentalnej albo tanecznej. Niezależnie od prezentowanego talentu, gołym okiem widać było, że solidnie się przygotowali, a występ na festiwalowej scenie był dla nich ważnym wydarzeniem.

– Ja chodzę już dwa lata, super ćwiczy się z panią Weroniką, dużo tłumaczy, pilnuje nas żebyśmy miały ściągnięte palce i różne daje nam wskazówki – mówi Maja Piłatowska, tancerka Studia Artystycznego „Maciej”

Tegoroczna edycja była na swój sposób szczególna, bo jubileuszowa. Festiwal Kultury Młodzieży Szkolnej odbył się już dwudziesty raz.

– Myślę, że tak, że to jest jubileusz, na podsumowanie zrobimy jakąś prezentację, która mogłaby pokazać, jak przez wiele lat zmieniała się ilość grup, bo jest ich w tym roku bardzo dużo, a także sposób przedstawienia i prezentacji w tych różnych kategoriach – zapewnia Monika Adamek Tuszyńska.