archiwum ITVM

„Financial Times” w raporcie dotyczącym polskich miast przyszłości umieścił m.in. Mysłowice. Analitycy prestiżowego brytyjskiego dziennika zauważają potencjał miasta w kategorii „dostępność”.

„Polish Cities of the Future 2019/20” to raport przygotowany przez zespół fDi Intelligence, będący sekcją grupy „The Financial Times”, prestiżowego brytyjskiego dziennika o międzynarodowym zasięgu. Mysłowice znalazły się w raporcie wśród ośmiu innych śląskich miast: Katowic, Chorzowa, Gliwic, Tychów, Bielska-Białej, Żor, Sosnowca i Częstochowy.

Zagraniczni analitycy typowali miasta z największym potencjałem w różnych kategoriach, dzieląc je m.in. według liczby mieszkańców na duże, średnie i małe. Nasze miasto zwróciło uwagę Brytyjczyków ze względu na infrastrukturę transportową. W kategorii o nazwie dostępność na piątym miejscu wśród małych polskich miast znalazły się właśnie Mysłowice, zlokalizowane na styku ważnych szlaków komunikacyjnych. Analitycy fDi Intelligence w tej samej grupie małych miast w naszym kraju wyróżnili również Pruszków, Błonie, Niepołomice i Grodzisk Mazowiecki. Opracowując wyniki w tej kategorii, brano pod uwagę m.in. dostępność szerokopasmowego internetu, a także powierzchnię dróg.

– Mysłowice były przez lata miastem niewykorzystanych szans. Wierzę, że teraz się to zmieni. Niezależni eksperci potwierdzają, że naszym największym atutem jest komunikacja. To kluczowe do rozwoju naszego miasta. Musimy korzystać z tego dobrodziejstwa – mówi Dariusz Wójtowicz, prezydent Mysłowic.

Financial Times to prestiżowa gazeta o tematyce ekonomicznej i gospodarczej o międzynarodowym zasięgu i nakładzie 450 tys. egzemplarzy. Umieszczenie Mysłowic przez analityków opiniotwórczej firmy w rankingu branym pod uwagę przez zagranicznych inwestorów może mieć znaczenie dla promocji miasta.

Tekst: Bogumił Stoksik