fot. leo express

Czeska spółka stara się o ostatnie pozwolenia dopuszczające jej tabor do poruszania się po polskich trakcjach. Dzięki Leo Express podróżni z Mysłowic będą mogli koleją dojechać do Pragi, pokonując po drodze malownicze Ostawę oraz Ołomuniec. Początkowo pociągi czeskiego przewoźnika mają kursować jedynie w wybrane dni, docelowo – przez cały tydzień. Koszt biletu, przy wcześniejszej rezerwacji, ma zaczynać się od 19 złotych.

Pociągi do Pragi, zgodnie z rozkładem zatwierdzonym już przez PKP,  będą wyruszały w soboty i poniedziałki o godzinie 5.04 z Krakowa Głównego. Skład pokona Kraków Podgórze, Skawinę, Zator i Oświęcim-Dwory, a następnie dotrze na teren województwa śląskiego. O godzinie 6:42 zatrzyma się w Mysłowicach, a następnie przejedzie przez Katowice, Katowice-Ligotę, Tychy, Pszczynę i Zebrzydowice. Kolejna ze stacji będzie już po czeskiej granicy; najpierw pociąg zatrzyma się w Bohuminie, następnie pokona Ostravę hlavni nadrazi (hlavni nadrazi – dworzec główny), Ostravę Svinov, Studenkę, Suchdol nad Odrou, Hranice na Morave, Prerov, Ołomuniec hlavni nadrazi, Zabreh na Morave, Pardubice hlavni nadrazi, Kolin. Na dworzec Praha-Liben dotrze o godz. 11.39, pociąg zatrzyma się na dworcu Praha hlavni nadrazi.

Z powrotem do Mysłowic

Z Pragi do Polski pociąg będzie wracał w piątki i niedziele. Dworzec główny czeskiej stolicy opuści o godz. 16.10. W Mysłowicach zatrzyma się o 21.21, a w Krakowie Głównym skład zamelduje się o godz. 23.19.

Po zatwierdzeniu rozkładu jazdy, ostatnim krokiem jest dopuszczenie czeskiego taboru przez zarządcę polskiej sieci kolejowej. Czesi zakładają, że nastąpi to na przełomie czerwca i lipca tego roku. Podróż do Pragi ma kosztować od 19 złotych przy wcześniejszej rezerwacji. Pociągami Leo Express będzie można podróżować trzema klasami: ekonomiczną, biznes i premium.

Nie tylko na zwiedzanie Pragi

Oferta czeskiego przewoźnika może być atrakcyjna nie tylko dla osób, które regularnie odwiedzają naszych południowych sąsiadów. Bezpośrednie połączenie Mysłowic z dworcem głównym w Pradze to ciekawa opcja dla turystów. Warta zwiedzenia jest nie tylko stolica czeskiej republiki, ale także Ołomuniec, którego rozległe Stare Miasto jest drugim, po centrum Pragi, największym zespołem zabytkowym w Czechach.

Ołomuniec: fot: http://tourism.olomouc.eu

Ciekawą propozycją na weekendowy wypad jest także Ostrawa, trzecie pod względem wielkości miasto w Czechach, która niegdyś stanowiła centrum industrialne. Obecnie, zwiedzając kompleks przemysłowy Dolni Witkowice można poczuć się jak w scenerii filmu science-fiction. Wędrując poprzez “Stalowe Miasto” turyści pokonują labirynt stalowych rurociągów i wzdłuż wielkich pieców.

DOLNE VITKOVICE, fot: http://www.dolnivitkovice.cz/pl