fot.pixabay

14 złotych – tyle będą kosztowały, ważne całą dobę we wszystkich środkach komunikacji (autobusy, tramwaje i trolejbusy), bilety na przejazdy liniami ekspresowymi na lotnisko w Pyrzowicach. Będzie je można kupić m.in. za pomocą telefonów komórkowych, w automatach, u kierowców oraz poprzez kartę ŚKUP. 

Zarząd GZM wprowadził zmiany w „zintegrowanym systemie taryfowo – biletowym obowiązującym w granicach Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii”. Mają one związek z planowanym na listopad bieżącego roku uruchomieniem stałych, ekspresowych połączeń autobusowych z wybranych miast Metropolii do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice w Pyrzowicach.

14 złotych będzie kosztował bilet 24 – godzinny. Będzie uprawniał do przejazdu liniami ekspresowymi oraz, tak jak obecnie, autobusami, tramwajami i trolejbusami na terenie całej Metropolii i będzie ważny dobę od momentu jego skasowania. Bilet ulgowy będzie miał wartość 7 złotych.

– Papierowe bilety będą dostępne w Stacjonarnych Automatach Doładowania Kart ŚKUP, będzie je można kupić u kierowców w pojazdach linii ekspresowych. Bilety w formie elektronicznej będzie można kupować za pośrednictwem telefonu komórkowego oraz Karty ŚKUP – informuje Rafał Kurowski Dyrektor Departamentu Promocji i Komunikacji Społecznej Górnośląsko – Zagłębiowskiej Metropolii.

Przejazdy liniami ekspresowymi na lotnisko będą również możliwe na podstawie długookresowych biletów elektronicznych, które będą dostępne na Karcie ŚKUP.

  • Cena biletu 30 – dniowego: 180 zł. – normalny, 90 zł. ulgowy
  • Cena biletu 90 – dniowego: 440 zł – normalny, 220 zł. – ulgowy

Obecnie trwa procedura przetargowa, która wyłoni firmę odpowiedzialną za zapewnienie metropolitalnych przejazdów na lotnisko nowoczesnymi, niskopodłogowymi i klimatyzowanymi autobusami z dostępem do wi-fi oraz zaopatrzonymi w ładowarki USB. Do przetargu zgłosiło się 5 podmiotów, wszystkie zadeklarowały wprowadzenie na trasy pojazdów wyprodukowanych w tym roku (2018).

Uruchomienie stałych połączeń na lotnisko planowane jest w listopadzie bieżącego roku. Rozkład jazdy będzie dopasowany do siatki połączeń lotniczych. 15 autobusów będzie obsługiwało 4 linie:

  • Tychy – Katowice – KTW. W przypadku tej linii trasę Tychy – Katowice będzie można pokonać Kolejami Śląskimi, dalej autobusem linii ekspresowej. W godzinach nocnych, gdy składy KŚ nie kursują autobusy, będą wyjeżdżały bezpośrednio z Tychów.
  • Katowice – KTW.
  • Katowice – Sosnowiec – Będzin – KTW.
  • Gliwice – Zabrze – Bytom– Piekary Śląskie – KTW.

Trwają szczegółowe ustalenia dotyczące ostatecznych wariantów tras przejazdu.